Pokládka lepenej vinylovej podlahy krok za krokom

Doba čítania 5 minút Inštalácia a údržba
Prečítajte si, čo všetko obnáša pokládka lepenej vinylovej podlahy. Zistite, na čo všetko treba myslieť. Samotná inštalácia je už čerešnička na torte, dôležité sú aj samotné prípravy. S nami to zvládnete.

Čo je lepená vinylová podlaha

Lepená vinylová podlaha je odolná, ľahko sa udržuje a dlho vydrží. To isté môžeme povedať o vinylovej plávajúcej podlahe. Základný rozdiel medzi týmito dvoma krytinami je hlavne v pokládke. Zatiaľ čo prvá krytina sa lepí na podklad, dielce tej druhej do seba zapadajú pomocou systému CLICK.

Aby si vinylová podlaha zachovala všetky svoje vlastnosti, je nesmierne dôležité správne ju položiť. Nezanedbajte preto ani jeden krok, poradíme vám, ako na to.

1. Pokládka vinylovej lepenej podlahy: Vyrovnajte podklad

Vinylová lepená podlaha kopíruje podklad. Na pokládku vinylovej podlahy je ideálny podklad, ktorý je hladký, rovný, suchý, čistý a rozmerovo stabilný. Preto nerovnosti vyššie ako 2 mm na 2 m vyrovnajte.

TIP
Dôležitá je aj samotná preprava vinylu a jeho skladovanie. Kartóny vždy položte na rovný povrch a nikdy ich nenechávajte vo zvislej polohe. Uistite sa, že podlahu neodložíte do veľmi studených alebo veľmi teplých priestorov. Výkyvy teplôt jej neprospievajú.
Docieliť naozaj rovný podklad dá prácu. Cementový podklad (starý aj nový) podľa potreby očistite, napenetrujte a vystierkujte cementovou, prípadne sadrovou nivelačnou stierkou. Najvyššia povolená vlhkosť cementového poteru nesmie prekročiť 2,0 % CM (1,8 CM pri aplikácii na podlahové kúrenie).

Pri anhydritovom podklade musí byť horná vrstva prebrúsená. Potom naneste zodpovedajúcu penetráciu a sadrovú nivelačnú stierku. Vlhkosť nesmie prekročiť 0,5 % CM (0,3 % CM pri aplikácii na podlahové kúrenie). Vlhkosť merajte na viacerých miestach podlahy. Zistite, ako na to. Pomôžu vám naše 3 tipy, ako pripraviť podlahu na pokládku.

2. Pokládka vinylovej lepenej podlahy: Nezabúdajte na aklimatizáciu dielcov

Pred samotnou pokládkou presuňte vinylovú podlahu do miestnosti, kam ju budete inštalovať. Nechajte ju tam aklimatizovať minimálne 24 hodín. Teplota by sa v tomto priestore mala pohybovať v rozmedzí 18 – 26 °C a vzduch by mal mať relatívnu vlhkosť 50 ± 10 %.

TIP
Vinyl pred inštaláciou skontrolujte náhodným otvorením jedného kartónu. Overte, či súhlasí farba, vzor, či je správne množstvo a na krabici nie je žiadne viditeľné poškodenie. Neinštalujte žiadne dielce, na ktorých sú viditeľné akékoľvek vady, a ihneď kontaktujte svojho dodávateľa.

Pred pokládkou odporúčame dielce z rôznych krabíc premiešať medzi sebou, minimalizujú sa tak prípadné odtieňové rozdiely.
Okrem aklimatizácie podlahy je dôležitá aj teplota v miestnosti. Teplota pred pokládkou, počas pokládky a po nej musí byť konštantná (obvykle 24–72 hodín). Minimálna teplota podkladu pri pokládke je 15 °C, ideálna je 18 °C. Veľké okná radšej zatieňte, aby do nich neprenikalo slnko, zbytočne nezvyšovalo teplotu v miestnosti, a tým aj teplotu inštalovaného vinylu.

3. Pokládka vinylovej lepenej podlahy: Chce to dobré lepidlo

Výber lepidla je zásadný pre úspešnú inštaláciu lepeného vinylu. Na lepenie vinylových dielcov preto používajte výrobcom atestované disperzné lepidlá s vysokou počiatočnou lepivosťou. V miestnostiach s vyhrievanými potermi a výkyvmi teplôt odporúčame používať lepidlá s vysokou počiatočnou lepivosťou a s vláknami. Rozhodne sa vyhnite preschnutým lepidlám.

Podrobné údaje o druhu lepidla, použití, dobe odvetrania a otvorenej dobe, type ozubenej stierky, podmienkach skladovania a bezpečnostných predpisoch nájdete v technických listoch a na etiketách obalov lepidiel.

Pokládka lepenej vinylovej podlahy krok za krokom

    Napokon prichádza na rad samotná pokládka dielcov.

  • Začnite od stredu. Pred pokládkou si zmerajte dĺžku a šírku miestnosti, určte jej stred a os.
    Steny môžu byť krivé a ak by ste začali od steny, budete kopírovať jej nerovnosti a štvrtý rad už nezložíte. Z toho dôvodu začnete v strede miestnosti.

  • Prvý rad vinylových dielcov položíte na stredovú os. Ďalej pokračujte pridávaním radov dielcov po oboch stranách osovej čiary.

  • Pri kladení posledného radu je obvykle nutné dielce prirezať. Ako na to? Jeden dielec položíte presne na predchádzajúci rad smerom k stene, vezmete iný dielec, ktorý priložíte až k stene, a použijete ho ako pravítko na označenie dielca pod ním. Následne dielce odrežete a priložíte ich k poslednému radu.

  • Ihneď po položení materiál zavalcujte pomocou 50-kilogramového článkového valca. Tento krok zaručí perfektný kontakt dielcov s podkladom. Valcovanie nepodceňujte, ak sa správne nevykoná, môže dôjsť k tvorbe prepadlín a výškových rozdielov medzi jednotlivými lamelami. Pred valcovaním nezabudnite z plochy odstrániť všetky nečistoty.

  • Počítajte s dilatačnou škárou. Dajte jej priestor minimálne 3 mm po obvode miestnosti a okolo konštrukčných prvkov. Následne sa potom všetko schová pod soklovú lištu.

  • Ak inštalujete podlahu na podlahové kúrenie, tak jedine až po riadnej vykurovacej skúške. Naozaj postupný nábeh podlahového kúrenia dodržte (odporúčame 30 dní pred samotnou pokládkou), len tak podklad dosiahne vyhovujúce vlhkostné pomery a stabilitu. Pri inštalácii na podlahové kúrenie vykurovací systém vypnite 48 hodín pred a 48 hodín po inštalácii vinylových dielcov.

    Pozrite si aj ďalšie články z nášho seriálu o vinyle:

    Skúste vinyl!

    Ako zmerať podlahu pred nákupom vinylu

    Sedem rád, ako pripraviť podlahu na pokládku vinylu

    Pokládka vinylovej podlahy CLICK

    Tipy a triky na čistenie vinylovej podlahy


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia