Vietor vo vlasoch a provensálsky štýl u vás doma: Ide to jednoducho

Doba čítania 3 minúty Inšpirácia a zaujímavosti

Vôňa mora, levandule, slnko po väčšinu roka – aj to je Provence. Vneste do svojich interiérov nádych tohto juhofrancúzskeho regiónu. S našimi tipmi to zvládnete jednoducho.

Provensálsky štýl bývania vyvoláva nostalgiu

Byt zariadený v provensálskom štýle poteší srdce nejedného romantika. A nielen jeho. Zariadenie à la juhofrancúzsky vidiek pohladí dušu a vyvolá nostalgiu. Skrátka takto mohla žiť vaša babička, keby sa narodila v Provence.

Čo je Provence
Provence je historické územie v juhovýchodnom Francúzsku, ktoré patrí do administratívneho celku Provence-Alpes-Côte d'Azur. Medzi najznámejšie mestá tejto oblasti patrí Marseille a Toulon. Provence na západe hraničí s Avignonom a na východe so známym letoviskom Nice.
Takto môžete hravo bývať aj vy. Postačí pár detailov a razom bude u vás doma viať južný vietor a voňať levandule. Vieme, ako na provensálsky štýl.

Základné znaky provensálskeho štýlu: vedú doplnky

  • Svetlé farby – stredomorská klíma v tejto oblasti prináša ročne aj tritisíc hodín slnečného svitu, čo je častokrát dvojnásobok lúčov, ktorých sa nám dostáva na Slovensku. Provensálskemu interiéru preto dominujú svetlé a jemné pastelové farby, prospieva slnečný svit.

  • Prírodné materiály - k provensálskemu interiéru patrí drevo, kameň, a napríklad aj prírodné látky v podobe ľanu. Nesmie chýbať ani patina, ktorá dodá predmetom vzhľad dlhého pobytu v prímorskom podnebí.

  • Doplnky – nemáme na mysli len levanduľu, ale aj prehozy, vankúše, keramické doplnky a ďalšie „veci“, ktoré podčiarknu útulnosť provensálskeho štýlu.


Ako na provensálsky štýl v kuchyni: Hlavné slovo má neuhladenosť

Kuchyňa je srdcom našich domovov a v provensálskom štýle bývania má svoje patričné miesto, častokrát mu aj dominuje. Nachádzajú sa v nej najmä:

  • Doplnky, kam sa len pozriete – v podobe smaltovaných nádob, keramických dóz, kvetinových obrúskov.

  • Mierna neuhladenosť – provensálska kuchyňa rozhodne nemá skrinky vo vysokom lesku, jednoducho to chce svetlé farby, trochu patiny, a hlavne pokoj na duši. Tu nemusíte každý deň leštiť každý kút, to by provensálsky štýl doslova zabilo.

  • Príjemné materiály - v kuchyni väčšinu času stojíte na nohách - preto si zaslúžite podlahu, ktorá nielen dobre vyzerá, ale je aj príjemná na došľap. Skúste vinylové podlahy v provensálskom štýle, poslúžia aj PVC podlahy v provensálskom štýle.


Ako na provensálsky štýl v spálni: Hrajte sa s farbami

Pri zariaďovaní spálne zaplesá nejedno srdce. Provensálska spálňa pôsobí romantickým dojmom, ale zároveň neskĺzne do gýčovitosti – drží sa svojich farieb a osvedčených doplnkov.

V provensálskej spálni by preto nemali chýbať prehozy, vankúše a ďalšie doplnky v svetlých a svetlo pastelových farbách. Stavte napríklad na ľanovú posteľnú bielizeň a doplňte ju jemným levanduľovým prehozom.

Útulnosť podčiarkne kusový koberec v provensálskom štýle. Ak si ráno prajete naozaj mäkký došľap, vyberte si metrážný koberec v provensálskom štýle od steny k stene.

Vneste si kúsok Provence na balkón

Provencia je z väčšej časti vidiek, príroda a záhrada. To, že bývate v paneláku, vás nemusí nijako obmedzovať. Vytvorte si svoj provensálsky vidiek na balkóne!

Budete potrebovať:
  • Malé sedenie – postačí závesné kreslo alebo malý stolík s drevenou stoličkou. Provence praje starým veciam - nájdite nejaký kúsok  v bazáre.

  • Romantické svetielka – v Provensálsku poletujú svetlušky, ktorým patrí noc. Vášmu balkónu budú patriť aspoň jemné svetielka.

  • Kvietky a doplnky – pestujte rôzne kvety v svetlých a pastelových odtieňoch. Nemusí to byť iba levanduľa. Nezabudnite ani na doplnky, ako sú vankúše alebo lampáše.

Skúste ďalšie inšpirácie pre zelený balkón
Ak si nie ste istí, že je provensálsky štýl bývania to pravé pre vás, skúste naše ďalšie dizajnové tipy: japonský štýl, retro štýl, elegantný štýl, orientálny štýl, romantický štýl, industriálny štýl alebo bohémsky štýl.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia