Niveláciu podlahy zvládnete jednoducho: Poradíme, ako na to

Doba čítania 4 minúty Inštalácia a údržba

Kúpili ste si novú podlahu a zostáva ju len položiť. Skôr ako začnete, musíte podlahu vyrovnať. Poradíme vám, čo to je nivelácia podlahy a ako vám vykúzli dokonale hladký povrch.

Čo je to nivelácia podlahy

Pod pojmom nivelácia podlahy sa rozumie proces vyrovnania podkladu.

Ide o nevyhnutný krok pred položením všetkých podlahových krytín. Stretnete sa s ňou pri pokládke metrážneho kobercaPVC/lina alebo vinylovej podlahy.

Pred samotným pokladaním sa uistite, že je podklad čistý, rovný, hladký a suchý. Práve s tým vám veľmi ľahko pomôže správne vykonaná nivelácia podlahy.

Jedine správne nainštalovaná podlahová krytina vám zaistí vlastnosti deklarované výrobcom a vydrží požadovanú záťaž. Pri pokládke podlahy je kľúčové dodržať rovinnosť povrchu. Podľa normy STN by odchýlka od rovinnosti podlahy nemala prekročiť 2 milimetre na 2 metre.

Prečo sa robí nivelácia podlahy

Správne vyrovnaný a pripravený povrch vám výrazne uľahčí pokládku novej podlahy.
Pustiť sa do nivelácie podlahy sa vám oplatí z niekoľkých dôvodov:

  • Zaistíte si dokonale hladký povrch – nivelácia odstráni nerovnosti na podlahe, ktoré by mohli novú krytinu napríklad zvlniť alebo akokoľvek deformovať.

  • Zlepšíte stabilitu novej podlahy – nivelácia zaistí rovný povrch a rovnomerné rozloženie záťaže na podlahovú krytinu

  • Zvýšite životnosť podlahy – správne položená podlaha vydrží oveľa dlhšie ako nová.

  • Zjednodušíte si pokládku – pokladať podlahu na správne pripravený a vyrovnaný povrch je jedna radosť. Práca vám pôjde pekne od ruky a zaberie menej času.

  • Zlepšíte vzhľad novej podlahy – každá najmenšia nerovnosť sa po čase prejaví. Nivelácia ale podklad dokonale vyrovná, takže vaša nová podlaha krásne v miestnosti vynikne.

Ako správne pripraviť podklad na samonivelačnú stierku

S niveláciou podkladu vám pomôže samonivelačná stierka. Ide o práškovú zmes, ktorá sa mieša s vodou v určenom pomere. Je to malý zázrak pre každého, kto sa chystá na pokládku podlahy. Urobí za vás veľa ťažkej práce.

Samonivelačná stierka sa nanáša až na pripravený podklad, ktorý sa najprv zbaví všetkých nečistôt, ako je prach, zvyšky pôvodnej krytiny, mastnota a hrubé častice. Prípadné diery v podklade je treba vyplniť tmelom, aby stierka nepretiekla.

Ešte lepšie výsledky so samonivelačnou stierkou dosiahnete, keď pred jej aplikáciou použijete správnu penetráciu. Tá totiž uzavrie póry v podklade, a vďaka tomu sa samonivelačná stierka po povrchu oveľa lepšie rozleje.


Penetráciu vyberajte podľa toho, či sa chystáte pokladať podlahu na savý (cementový, betónový, anhydritový), alebo nesavý povrch (dlažba).

TIP
Podrobný návod, ako postupovať,
sme pre vás napísali v článku Ako napenetrovať podlahu.

Nivelácia pomocou stierky podlahy krok za krokom

Prácu so samonivelačnou stierkou zvládne aj začiatočník. Stačí dodržať tento jednoduchý postup:
  • Použite vhodnú penetráciu.
  • Vyberte si vhodnú samonivelačnú stierku podľa podkladu.
  • Zmiešajte ju s vodou v pomere, ktorý udáva výrobca.
  • Miešaním vytvorte dokonale hladkú hmotu, v ktorej nie sú žiadne hrudky.
  • Hotovú zmes nalejte rovnomerne na podlahu/podklad.
  • Stierku na povrchu prevzdušnite nivelačným valčekom, ktorý odstráni prípadné vzduchové bubliny a ďalšie drobné nerovnosti.
  • Nechajte stierku poriadne vyschnúť. Dodržujte pokyny výrobcu. Ďalej zbrúste prípadné nerovnosti.
Pred inštaláciou podlahovej krytiny odporúčame ďalšiu penetráciu, ktorá vedie k uzavretiu pórov, zníži prašnosť a nasiakavosť. Vďaka tomu spotrebujete menej lepidla.


Na čo si dať pozor pri nivelácii podlahy

Pri práci so samonivelačnou stierkou na vás nečíhajú žiadne zákernosti. Napriek tomu si ale ustrážte niekoľko vecí, ktoré vám uľahčia prácu:

  • Pracujte rýchlo – samonivelačná stierka pomerne rýchlo tuhne. Zhruba po pol hodine od naliatia stierky na podlahu už s ňou nemožno príliš manipulovať.

  • Strážte si teplotu a vlhkosť v miestnosti – stierku chráňte pred všetkými výkyvmi teplôt. V miestnosti, kde ju nanášate, si dajte pozor na prievan aj priame slnečné žiarenie. Všetky teplotné šoky môžu totiž ovplyvniť vlastnosti stierky.

  • Dodržujte „ochranné lehoty” – samonivelačnú stierku nechajte poriadne zaschnúť. Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu konkrétnej stierky. Dĺžka schnutia stierky sa odvíja aj od jej hrúbky, teploty v miestnosti alebo vetrania. Druhý deň už by nemal byť problém po podlahe chodiť, ale ideálne je pustiť sa do pokládky novej krytiny až tretí deň.

Teraz už môžete s niveláciou podlahy bez obáv začať. Pomôžeme vám aj s pokládkou vašej novej vysnívanej podlahy. Pozrite si aj ďalšie články:

Pokládka vinylovej podlahy krok za krokom

Ako položiť koberec celoplošným lepením

Ako položiť PVC/lino


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia