Kde sa na svete jedáva na podlahe a aké výhody to prináša

Inšpirácia a zaujímavosti

Pridať viac aktivity do života sa zdá skoro nemožné. Pritom stačia malé zmeny. Treba si pri jedle sadnúť na zem. Pozrite sa, kde vo svete sa bežne jedáva na podlahe a aké zdravotné benefity to prináša.

Ako jedenie na podlahe priaznivo ovplyvňuje zdravie

Sedenie a konzumácia jedla na podlahe patrí medzi bežné praktiky najmä v Ázii, predovšetkým v Indii, Japonsku, Číne alebo Južnej Kórei. Preto sa tiež v týchto kultúrach často stretnete s rôznymi sedacími vankúšmi, kusovými kobercami alebo špeciálnymi podložkami, ktoré spríjemňujú sedenie na podlahe.

Hinduizmus zahŕňa niekoľko tradícií, ktoré priamo súvisia so sedením na podlahe a zdravotnými benefitmi, a to ako fyzickými, tak aj psychickými.

Hinduisti napríklad veria, že sedenie a konzumácia jedla na podlahe vyrovnáva čakry a základné energie – Trigunas. Tam patria tri univerzálne princípy Sattva, Rajas a Tamas. Podľa ajurvédy je základom spokojného života dostať ich do harmónie, čo sa deje práve aj pri sedení na podlahe.

Ďalšie výhody konzumácie jedla na podlahe:
  • Lepšie trávenie – východné náboženstvo verí, že sa pri jedení v sede na podlahe lepšie uvoľňujú tráviace enzýmy. Po jedle vám potom nie je ťažko a netrápi vás napríklad nadúvanie.
  • Zasýti vás menej jedla – aj podľa západnej medicíny môže mať konzumácia jedla na podlahe svoje výhody. Ak napríklad sedíte v tureckom sede, mierne si tlačíte na brucho. Na zasýtenie vám tak stačí menej jedla, čo môže viesť aj k redukcii prejedania a zníženiu hmotnosti.
  • Väčšia koncentrácia na jedlo – niektoré ázijské národy veria tomu, že ak jete na podlahe, viac sa sústredíte na to, čo jete. Tvrdia dokonca, že to môže viesť k lepšiemu vstrebávaniu živín. Čo je ale isté, že ak jedlu venujete plnú pozornosť, ste skôr nasýtení.
  • Lepšia flexibilita – sedenie na podlahe je neoddeliteľnou súčasťou mnohých kultúr. Vedie to nielen k lepšej relaxácii, ale aj k väčšej flexibilite. Veľa sedacích pozícií vychádza z jogy a populárna je napríklad Padmásana – poloha lotosového kvetu, ktorá uvoľňuje bedrá, kolená aj štvorhlavý stehenný sval (kvadriceps).
  • Zaisťuje lepšie plynutie energií – podľa hinduistov má sedenie a jedenie na podlahe ďalší benefit. Tým je väčšie spojenie s Matkou prírodou a vyrovnanie koreňovej čakry Muladhara, ktorá nás spája so zemou. Celkovo to potom vedie k lepšiemu prúdeniu energie v tele.

TIP
Prečítajte si ďalšie zaujímavosti o Fenoméne sedenia na podlahe, kde sa napríklad dozviete, aké existujú rôzne štýly sedenia.

Ako začať jesť na podlahe a užiť si to

Ani nám nie je sedenie pri jedle neznáme. Len to väčšinou nepraktizujeme doma, ale napríklad na výlete, keď si urobíme piknik v prírode. Začať sedieť pri jedle aj bežne doma môže byť rovnako príjemné. Stačí si na to vytvoriť tú správnu atmosféru.

  • Experimentujte s polohou – nájsť si pohodlný spôsob sedenia na podlahe chvíľku trvá. Zvlášť, ak na to nie ste vôbec zvyknutí. Skúste si nohy a bedrá pravidelne uvoľňovať aj v hlbokom drepe. Potom si ľahšie nájdete sedaciu polohu, ktorá vám najviac sadne. Môžete skúsiť sed na pätách alebo so skríženými nohami.

  • Zaobstarajte si vhodné doplnky – studená podlaha nemusí na sedenie úplne nabádať. Príjemné chvíle vám zaistia mäkké hrejivé kusové koberce. Prípadne skúste na sedenie hebké kožušiny z ovčej kože alebo sedacie vankúše. Okrem toho sa vám bude hodiť aj nízky stolík, kam jedlo môžete odkladať.

  • Začínajte pomaly – nemusíte hneď presúvať všetky denné jedlá na zem. Skúste si užiť aspoň jedno jedlo počas dňa pri sede na podlahe. Ideálne v čase, keď na to máte čas a môžete si jedlo skutočne užiť a vychutnať. Len tak získate všetky výhody, ktoré ponúka tento spôsob konzumácie jedla.

  • Zaobstarajte si špeciálnu sadu riadu – z jedenia na podlahe sa môže stať rituál, ktorý vám pomôže relaxovať a znížiť stres. Skúste jesť na podlahe len z určitého riadu, ktorý si na tento účel zaobstaráte. Môže to byť dizajnový tanier alebo miska, čo vám spríjemní zážitok z jedla.


Možno sa teraz chystáte tráviť viac času na podlahe a začať si užívať všetky výhody, ktoré to prináša. Nehoda sa sem tam stane, takže sa vám môžu hodiť aj osvedčené rady, ako odstrániť škvrny z koberca. Alebo si pozrite článok, ako správne čistiť podlahy, aby ste si sedenie na nich naozaj užívali.


Žite dlho a blaho: ako obyvatelia modrých zón

Okrem sedenia na podlahe pri jedle existujú aj ďalšie metódy, ako si skvalitniť a spríjemniť život.
Možno už ste počuli o modrých zónach (blue zones). Ide o oblasti, kde sa ľudia v priemere dožívajú veľmi vysokého veku. Kľúčom k tomu je zdravá strava, aktívny životný štýl a napríklad práve aj trávenie viac času na podlahe. Fenomén modrých zón opísal americký novinár, cestovateľ a autor knihy Modrej zóny: 9 rád pre dlhý život od ľudí, ktorí sa dožili vysokého veku.

Na našej planéte skutočne nájdete niekoľko miest, kde sa ľudia bežne dožívajú 90 a viac rokov. Ide napríklad o japonské mesto Okinawa, taliansky ostrov Sardínia, grécky ostrov Ikaria alebo najväčší polostrov Kostariky Nicoya. Obyvateľov týchto miest spája niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k dlhšiemu a spokojnejšiemu životu.

  • Zdravá strava – hrá asi najdôležitejšiu úlohu. V jedálničku obyvateľov modrých zón nájdete predovšetkým ovocie a zeleninu, orechy alebo strukoviny. Nevyhýbajú sa mäsu, ale jeho konzumácia je obmedzená na menšie množstvo a rozhodne ho nejedia každý deň.

  • Aktívny život a zdravý pohyb – obyvatelia modrých zón trávia viac času na nohách. Počíta sa každý pohyb, napríklad hra s deťmi, práca v záhradke alebo napríklad prechádzka. Pohyb skrátka patrí medzi prirodzenú súčasť ich života.

  • Úľava od stresu – na chvíľku vypnúť, relaxovať a nájsť si čas pre seba výrazne znižuje hladinu stresu a prispieva k celkovej pohode. Pre obyvateľov modrých zón predstavuje takú úľavu napríklad modlitba, meditácia alebo krátky odpočinok počas dňa.

  • Obmedzená konzumácia alkoholu – niektoré kultúry sa alkoholu úplne vyhýbajú, iné preferujú malé množstvo červeného vína do jedla – napríklad v Stredomorí.

  • Silné rodinné väzby a komunitný štýl života – rodina zohráva významnú úlohu v týchto oblastiach, rovnako ako silné sociálne väzby v komunite, kde sa ľudia navzájom podporujú.

Už ste len krôčik od toho zmeniť svoje návyky a začať žiť zdravší a aktívnejší život. Vytvorte si na to domov presne podľa svojich predstáv.

Urobte si doma poriadok a inšpirujte sa napríklad minimalistickým japonským štýlom bývania.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia