Druhy vinylu: Click alebo lepený?

Doba čítania 3 minúty Ako vybrať
Vinyl patrí k najobľúbenejším podlahám a do domácností ho kupuje stále viac Slovákov. Pri jeho výbere narazíte na širokú škálu možností. Spísali sme pre vás malý rozcestník, vďaka ktorému sa vo svete vinylu a jeho vlastností ľahko zorientujete.

Základní druhy vinylu

Vinylové podlahy sú s nami už niekoľko desiatok rokov. Ich výroba sa neustále zdokonaľuje a momentálne ich môžeme rozdeliť na dva základné druhy vinylu:

Lepená vinylová podlaha

Lepená vinylová podlaha sa pokladá celoplošným lepením. Býva lacnejšia ako plávajúca vinylová podlaha. V prípade poškodenia môžete dielec vymeniť za nový.


Click vinylová podlaha

Click vinylová podlaha alebo aj plávajúca podlaha sa pokladá bez lepidla. Jej lamely sa spoja vďaka zámku - clicku. Vďaka tomu je pokládka jednoduchšia.
    Click plávajúcu vinylovú podlahu nájdeme dvojitého druhu:

  • s integrovanou podložkou priamo na lamele vinylu, čo uľahčuje inštaláciu

  • lacnejší variant bez integrovanej podložky

Pod clickový vinyl musí byť vždy inštalovaná podložka, ktorá je odporúčaná výrobcom. Táto podložka chráni spoje CLICK podlahy a dodáva vinylu vlastnosti určené výrobcom. Buď je integrovaná priamo na lamele alebo je nutné ju dokúpiť zvlášť – pozri podložky pod vinylové podlahy.

Základní vlastnosti vinylu

Jednou z popredných vlastností vinylu je jeho dlhá životnosť. S ňou ide ruka v ruke odolnosť. Vinyl len tak niečo nezničí. Pokiaľ sa teda oň budete dobre starať a zvolíte správnu bytovú záťaž. O tom ale až o chvíľu. Navyše sú vinylové podlahy odolné voči vode. V prípade vyliatia tekutiny alebo nehody vášho zvieracieho miláčika podlahu jednoducho vytrite a nemusíte sa báť jej zvlnenia či trvalého poškodenia.


Vinylová podlaha má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vinyl je skrátka príjemný na dotyk a navyše má dobrú tepenú vodivosť.

Snáď každého poteší jeho jednoduchá údržba – vvinyl iba povysávate a vytriete. V prípade veľkých nehôd to tiež nebude žiadna katastrofa. Zistite, ako na údržbu vinylu.

Vinylová podlaha dokáže skvele imitovať prírodný dekor. Pri vinyle máte na výber nespočetné množstvo motívov, veľmi obľúbená je práve imitácia dreva. Tie najdôveryhodnejšie dekory pripomínajú drevo aj na dotyk, a to vrátane reliéfu.

Druhy vinylu podľa umiestnenia: Kamkoľvek do bytu

Ako sme písali, vinyl patrí medzi najodolnejšie podlahové krytiny. Trieda záťaže daného vinylu vás v umiestnení nebude nijako limitovať. Smelo ho možno použiť aj do tých najfrekventovanejších a najzaťažovanejších bytových priestorov.

Vedeli ste, že?
Trieda záťaže našich vinylových podláh začína na 23/31, čo je najvyššia možná bytová trieda záťaže.

V kuchyni tiež oceníte vinyl s PUR vrstvou. Je to vrchná vrstva podlahy, ktorá zaceľuje mikropraskliny. Vďaka tejto ochrannej vrstve sa špina nedostáva do podlahy a údržba je jednoduchšia. To sa u všetkých tých omrviniek v kuchyni hodí.

Vinylová podlaha v obývacej izbe je stávkou na istotu. Rovnako tak vinyl v detskej izbe patrí opäť k veľmi častej voľbe, aj vďaka svojej jednoduchej údržbe. Nápomocný vám môže byť aj piktogram kolieskovej stoličky, ktorý označuje podlahové krytiny odolné voči námahe spôsobené kolieskovou stoličkou.


Zaujímavou voľbou je aj vinyl do kúpeľne. Využijete tu najmä jeho odolnosť voči vrchnej vlhkosti. Aj napriek tejto skvelej vlastnosti však v kúpeľni nenechávajte vodu len tak stáť. Vždy je potrebné vinyl dosucha vytrieť.

TIP
Kombinácia vinylu a koberca
Vinyl a koberec k sebe patria ako Romeo a Júlia alebo Rumcajs a Manka. Zatiaľ čo vinyl je odolný a jednoduchý na údržbu, kusový koberec podčiarkuje jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Koberec totiž udržuje teplo, znižuje kročajový hluk a je veľmi príjemný na došľap. Skrátka ideálna kombinácia.

Pri výbere vinylovej podlahy sa väčšinou orientujete aj podľa ceny, v tom vám pomôže náš článok Vinylová podlaha a cena.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia