Prípravky na vinylové podlahy: Prečo dať prednosť špeciálnej starostlivosti

Doba čítania 2 minúty Inštalácia a údržba

Vinylová podlaha patrí medzi nenáročné krytiny. Svojím dekorom a príjemným došľapom zútulnia domov. Starostlivosť o ňu nepodceňujte a pri čistení stavte na vhodné prípravky. Poradíme vám, aké vybrať.

Prečo si vybrať špeciálne čističe na vinylové podlahy

Každý výrobca vinylovej podlahy deklaruje jej vlastnosti a odolnosť len pri správnej pokládke a vhodnej údržbe. Vinylovej podlahe väčšinou stačí pravidelné suché čistenie - zametanie alebo vysávanie.

Na oživenie vzhľadu podlahy a zotretie viditeľných nečistôt potom použite jemný mop a šetrite s vodou. Z mopu alebo handry by pri vytieraní rozhodne nemala kvapkať voda. Povrch by mal do piatich minút kompletne vyschnúť.

Pri výbere upratovacích prostriedkov sa pozerajte po špeciálnych čističoch na vinylové podlahy. Nevhodnou starostlivosťou totiž môžete podlahu poškodiť alebo skrátiť jej životnosť.

Výhody špeciálnych čistiacich prostriedkov na vinyl:

  • Nepoškodí povrch vinylovej podlahy.
  • Šetrne odstráni nečistoty a mastnotu.
  • Navracia podlahe prirodzený lesk.
  • Neobsahujú agresívne ani pre vinyl nevhodné látky.


TIP
Vyberte si taký čistič, ktorý vám uľahčí upratovanie. Napríklad SIDOLUX EXPERT zanecháva na podlahe ochrannú polymérovú bariéru, ktorá zamedzuje vzniku nových nečistôt.
Čistenie vinylovej podlahy rozhodne nevyžaduje toľko práce ako napríklad starostlivosť o drevenú podlahu. Napriek tomu výberu vhodného prostriedku venujte dostatok času. Samotné upratovanie potom zvládnete behom pár minút.

Ako vybrať špeciálny čistič na vinylové podlahy

S výberom vhodného čistiaceho prostriedku pre vašu vinylovú podlahu vám poradia napríklad naši špecialisti v predajniach BRENO. Okrem toho aj výrobcovia sami odporúčajú vhodné čističe, ktoré nepoškodia podlahu.

Ku každej plávajúcej vinylovej podlahe typu „click“ aj k lepenému vinylu dostanete podrobné pokyny, ako sa o podlahu starať. Okrem odporúčania, aby ste podlahu vytierali len vhodným prípravkom určeným na vinylové podlahy, sa dozviete aj to, čo robí napríklad dlhodobé pôsobenie stojatej vody s podlahou. Tomu venujte zvlášť pozornosť, či už patríte medzi milovníkov kvetín alebo majiteľov domácich miláčikov. Práve kvetináče položené na podlahe alebo misky s vodou často spôsobia nepríjemnosti. Ak voda na vinylovej podlahe stojí 10-24 hodín, potom môže jej vrchná vrstva zošednúť. Preto okrem vhodných prípravkov použite napríklad podložku, ktorá podlahu pred vodou ochráni.


Pri výbere vhodného čistiaceho prostriedku na vinylové podlahy si skontrolujte hlavne zloženie výrobku.

Vyhnite sa všetkým agresívnym čističom na báze chlorovodíka (SAVO), bielidlám alebo abrazívnym prostriedkom. Rôzne tekuté piesky a ďalšie abrazívne čističe obsahujú ostré mikročastice, ktoré síce krásne vydrhnú napríklad umývadlo, ale na vinylovú podlahu rozhodne nepatria.

Pre všetky prípady majte v zásobe aj odstraňovač škvŕn z vinylovej podlahy. Napríklad silné farbivá, ako je červená repa, atrament, farba na vlasy alebo červená paprika, dokážu na podlahe zanechať nepekný fľak.

Pri každej nehode, kedy dôjde k silnému znečisteniu podlahy, hlavne konajte rýchlo a škvrnu čo najskôr zotrite.

Čo (ne)robiť, keď nemám špeciálny čistič

Ak potrebujete vinylovú podlahu vyčistiť a žiadny špeciálny čistiaci prostriedok nemáte práve po ruke, dá sa to vyriešiť.

Ideálne je staviť na čistú vodu. Zvlášť ak potrebujete podlahu len zotrieť od bežných nečistôt. Ak bojujete so silnejšími škvrnami alebo mastnotou, pridajte do vody pár kvapiek univerzálneho čistiaceho prostriedku. Pred použitím sa ale uistite, že neobsahuje žiadne nevhodné látky. Môžete ho tiež vyskúšať na nejakom málo viditeľnom mieste. Tým sa presvedčíte, že na podlahe nespôsobí zásadnú škodu.

Na vytieranie vinylovej podlahy nie sú vôbec vhodné napríklad prípravky na umývanie riadu (spôsobujú mastnotu a vznik škvŕn pri chôdzi) alebo rôzne agresívne čističe do kúpeľní. Tie totiž často obsahujú práve bielidlá, ktoré môžu vinyl poškodiť.


Občas narazíte aj na rady ohľadom čistenia podlahy octom. Ten sa však vôbec neodporúča na niektoré povrchy, ako je napríklad drevo. A ani vinylová podlaha nie je na čistenie octom uspôsobená. Ocot je kyselina a silnejšia koncentrácia môže poškodiť vinylovú podlahu.

Veríme, že vás naše tipy na údržbu vinylovej podlahy zaujali a váš domov bude s novou inšpiráciou zase o niečo útulnejší a krajší. Máte ešte čas? Pozrite si aj ďalšie články, kde sa dozviete: Ako sa správne starať o PVC podlahu alebo Ako odstrániť škvrny z koberca.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia