Pripravte podlahu na podlahové kúrenie

Doba čítania 4 minúty Inštalácia a údržba

Mať nohy stále v teple bez toho, aby ste ich mali navlečené do hrubých ponožiek a papúč – to vám umožní snáď len podlahové kúrenie. Zistite, ako sa na jeho pokládku pripraviť a na čo všetko myslieť pri prípravách.

Základná príprava podlahy na vodné podlahové kúrenie

Aby bola pokládka na podlahové kúrenie úspešná, nezanedbajte prípravu na samotnú inštaláciu. Podlaha musí byť pred pokládkou podlahového kúrenia:

  • pevná – aby všetko držalo, ako má,
  • čistá – aby nečistoty nerobili problémy.

Navyše musí spĺňať rovinnosť, a to v tolerancii, ktorú udávajú konkrétne normy (pri bežných podlahách v bytovej výstavbe je maximálna odchýlka miestnej rovinnosti 2 mm na 2 m). V prípade nadzemných miestností nezabudnite na hydroizoláciu priamo do konštrukcie.

Vhodná tepelná izolácia pod vodné podlahové kúrenie

Jednou z hlavných vecí, ktorú by ste pri pokládke podlahového kúrenia mali riešiť, je výber izolácie. Dobrá voľba totiž minimalizuje tepelné straty a zaisťuje, aby teplo prúdilo správnym smerom.

Vedeli ste, že?
15 až 20 % celkových tepelných strát budovy súvisí s únikom tepla od podlahy. 
Inštalácia podlahovej izolácie znižuje celkové prevádzkové náklady za kúrenie. Pri podlahovom kúrení je izolácia prakticky jeho súčasťou, aj napriek tomu odborníci odporúčajú použiť aj prídavnú izoláciu – v obľube je tvrdý polystyrén. Hodí sa aj vyrovnávacia vrstva z penobetónu, ten je totiž zároveň tepelne izolačným materiálom.

Aká je vhodná hrúbka izolačnej dosky?

Pri izolácii myslite aj na jej hrúbku – príliš tenká totiž nebude mať až takú účinnosť, ako keď siahnete po správnej hrúbke.

Pri podlahovom kúrení je ideálna hrúbka izolačnej dosky 58 mm a hore patrí aspoň 50 mm betónu. Samozrejme môžete použiť aj tenšiu izoláciu, najmä pokiaľ má podlahové kúrenie vyššie nároky na nízku podlahu.

TIP
Chcete vymeniť aktuálne vykurovanie za to podlahové?
Počítajte teda po dokončení inštalácie s menšou výškou miestnosti, pretože podlahové vykurovanie potrebuje o niečo vyššiu výšku podlahy. Rozdiel však nie je nijako veľký.

Návrh a skladba podlahy pre podlahové kúrenie

Špecifiká spodnej konštrukcie sú pri pokládke podlahového kúrenia zásadné. Skladba podlahového systému obsahujúceho rozvody teplovodného kúrenia má niekoľko vrstiev:

  • Izolácia – zvyčajne ju tvoria dosky z polystyrénu. Izolácia je výborným pomocníkom, ktorý zabraňuje úniku tepla z miestnosti.

  • Fólia – má hneď dve funkcie: Chráni izoláciu a oddeľuje ju od povrchu, do ktorého sa zalieva rozvodný systém podlahového kúrenia.

  • Inštalácia rozvodného systému – rúrky podlahového kúrenia sa upínajú do špeciálnej konštrukcie, tzv. systémových dosiek.

  • Liata podlaha – anhydritová alebo betónová. Ide o stavebný materiál, do ktorého sa pridáva vsyp alebo ľahčené kamenivo.

  • Podlahová krytina – samotná krytina (napríklad vinylová podlahaPVC podlaha). Pri inštalácii podlahového kúrenia sa využívajú materiály s dobrou tepelnou vodivosťou.

Postup inštalácie podlahového kúrenia

Ako sme si povedali na začiatku, podklad na inštaláciu podlahového vykurovania musí byť vyrovnaný, očistený a vysušený. Len tak zabránite možnému vzniku plesní alebo húb pod podlahovou krytinou.

Hneď ako máte povrch takto pripravený, položíte naň nepriepustnú fóliu, nasleduje polystyrén, a potom ukladáte vrstvu fólie s kotevnou sieťou na upevnenie rúrok. Pri tomto kroku nezabúdajte na izoláciu hrán – ponechajte si pre ňu rezervy z fólie, aby ste ich mohli použiť na stenách vo výške poteru.

Potom nasleduje pokládka izolačného materiálu, ani tu nezabúdajte na hrany na stene. Po klasickej izolácii nasleduje tá reflexná, k nej sa najčastejšie používa hliníková fólia. Potom už nasleduje samotná inštalácia podlahového kúrenia.

TIP
Nezabúdajte na obvodový dilatačný pás
Obvodový dilatačný pás totiž zabraňuje praskaniu a poškodzovaniu poterovej dosky v čase, keď je podlahové kúrenie zapnuté. Okrem toho slúži aj ako tepelná izolácia – zamedzuje tepelným stratám z vykurovacej dosky cez steny budovy.
Dilatačný pás inštalujte po celom obvode každej miestnosti s podlahovým teplovodným kúrením. Snažte sa, aby vrchná časť dilatačného pásu presahovala o viac ako 5 cm vrchnej časti poterovej dosky.

Pozor, hneď ako položíte na podklad konštrukciu podlahového kúrenia, musíte vykonať vykurovaciu skúšku podlahy. A to pred inštaláciou vinylovej podlahy.



Je to de facto test fungovania celého vykurovacieho systému. Vďaka tejto skúške zistíte, či sa podlaha zahreje všade tam, kde chcete, a na správnu teplotu. Celý tento proces testovania trvá niekoľko dní a vykonáva sa mesiac pred pokládkou podlahovej krytiny. Tento proces sa musí dodržať kvôli dosiahnutiu vyhovujúcich pomerov parametrov podkladov a stabilite krytiny.

Vedeli ste, že?
Vlhkosť cementového poteru nesmie pred inštaláciou samotnej podlahy prekročiť 1,8 % CM. V prípade anhydritového/sadrového poteru nesmie vlhkosť prekročiť 0,3 % CM.
Pri inštalácii na podlahové kúrenie musí byť vykurovací systém vypnutý 48 hodín pred a 48 hodín po inštalácii vinylových dielcov. Následne sa odporúča pozvoľné denné kúrenie po 5 °C na dosiahnutie teploty, ktorá nesmie prekročiť maximálnu výšku pre konkrétny typ vinylovej podlahy.

Podlahovú krytinu nemusíte pred samotnou inštaláciou na podlahové kúrenie nijako špeciálne ošetriť. Dôležitý je však výber konkrétnej podlahy tak, aby zvládala nároky na podlahové kúrenie. Zistite, ako vybrať podlahu na podlahové kúrenie.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia