Návod na penetráciu podlahy

Doba čítania 2 minúty Inštalácia a údržba
Nikto z nás si neinštaluje novú podlahu na jednu sezónu. Každý chce, aby vydržala. K dlhšej životnosti pomôže práve penetrácia, ktorú by ste pri kvalitnej pokládke nemali rozhodne vynechať. Objavte jej výhody a zistite, ako na to.

Čo je penetrácia podlahy

Penetrácia je veľmi efektívny náter, ktorý zjednotí a spevní podklad, zníži jeho prašnosť a savosť na minimum. Penetráciou tiež minimalizujete riziko zlého spojenia stierky s podlahou, čo v konečnom dôsledku zvyšuje priľnavosť.

Výhody penetrácie podlahy alebo Prečo penetrovať

  1. Penetrácia preniká do podkladu, čím ho zmáča a znižuje jeho prašnosť.
  2. Vytvára súdržný podklad, ktorý len tak nepopraská.
  3. Znižuje nasiakavosť, vďaka čomu ušetríte za lepidlo a nivelačnú stierku.

Kedy sa rozhodnúť pre penetráciu podlahy

Penetrácia podlahy je krok, ktorý by ste pri pokládke podlahy nikdy nemali vynechať. Ak vám bude váš podlahár tvrdiť niečo iné, máme pre vás dôležitý argument.

Nepenetrovaný podklad vám môže začať po istej dobe praskať, pretože nie je penetráciou zjednotený a súdržný.

Kedy sa nanáša penetrácia na podlahu

Penetráciu používame pri pokládke podlahy hneď dvakrát:

  • Pred samonivelačnou stierkou – penetrácia uzavrie póry v podlahe a zlepší vlastnosti vyrovnávacích hmôt, akou je práve samonivelačná stierka.
  • Po samonivelačnej stierke – dôvodom je neskoršie nanášanie lepidla. Ako sme už povedali, penetrácia znižuje nasiakavosť a zaistí tiež lepšiu priľnavosť, takže vďaka tomu spotrebujete menej lepidla.


Ako vybrať správnu penetráciu

Na trhu nájdete niekoľko druhov penetrácií, tú svoju si vyberte podľa typu podkladu. Najbežnejšie rozdelenie penetrácií je pre savé (betón, anhydrit) a nesavé (dlažba, teraco) podklady.

Na jednotlivých výrobkoch nájdete detailnejší popis, na aký podklad sa hodí, prípadne na čo sa špecializujú. Pokiaľ chcete podlahu inštalovať na staré parkety alebo OSB dosky, siahnite po špeciálnej penetrácii na drevo, potom aplikujte samonivelačnú stierku. Existujú aj penetrácie napríklad do vlhkých priestorov či antistatické vodivé penetrácie do nemocníc.

Ako nanášať penetráciu na podlahu

Penetrácia sa nanáša valčekom do kríža v dvoch vrstvách kolmo na seba. Najskôr penetrujete miestnosť zľava doprava, a potom ešte kolmo na túto vrstvu zhora nadol.

Nanášanie v dvoch vrstvách má svoj dôvod, penetrácia je totiž častokrát číra (priesvitná), teda sa rýchlo vsiakne do podkladu. Potom si však nemusíte byť istí, kde ste už penetráciu aplikovali a kde ešte nie. Preto radšej penetrujte dvakrát kolmo do kríža, aby ste nevynechali žiadne miesto.

Skúste naše ďalšie tipy na prípravu podlahy na pokládku. Penetrácia je iba jedným z krokov pri inštalácii krytiny, alfou a omegou správnej inštalácie podlahy je hlavne jej vyrovnanie. Zistite ako vyrovnať podlahu.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia