Na čo si dať pozor pri vinylovej podlahe alebo Ako predchádzať zbytočnej reklamácii

Doba čítania 3 minúty Inštalácia a údržba
Zakúpili ste si vinylovú podlahu a samozrejme chcete, aby vám vydržala dlhé roky ako nová. Na čo by ste mali myslieť ešte pred jej pokládkou a následne potom pri jej údržbe? Zoznámte sa s najčastejšími pochybeniami, ktoré vedú k nevratnému poškodeniu vinylovej podlahy.

Vinylová podlaha: podložka pod vinyl

V prípade, že vinylová podlaha typu click nemá integrovanú podložku, je nutné ju pri pokládke doplniť. Vždy by sa malo jednať o originálnu podložku pod vinylové podlahy odporúčanú konkrétnym výrobcom. Bez podložky môže dochádzať k nestabilite vinylu (nedodržanie garantovaných vlastností), čo môže viesť až k lámaniu zámkov typu click a nevratnému poškodeniu podlahy.


Vinylová podlaha: nepreťažovať ťažkým nábytkom


Vinylová podlaha typu click sa nehodí pod kuchynskú linku či vstavanú skriňu. Táto krytina musí zostať „plávajúca“, aby mohla voľne dilatovať, nesmie sa preťažovať ťažkým nábytkom. Podlahu typu click sa vždy odporúča ukončiť pri kuchynskej linke pod krycím soklom, to isté platí aj pre vstavanú skriňu, kedy je podlaha oddelená prechodovou alebo dilatačnou lištou od konštrukcie skrine. Práve nedodržaním tohto postupu môže dôjsť k poškodeniu zámkového spoja, zdvihnutiu lamiel či deformácii vinylovej krytiny.

Vinylová podlaha: dilatačné škáry

V prípade položenia plávajúcej vinylovej podlahy so systémom typu click je treba vždy dodržať dilatačné škáry okolo stien a konštrukčných prvkov miestnosti (cca 5 mm od steny).V opačnom prípade môže dôjsť ku skrúteniu či zvlneniu vlastnej podlahy. Toto poškodenie vinylovej podlahy je nevratné.

Vinylová podlaha: nežiadúca vlhkosť

Často sa stáva, že je vinylová podlaha položená na nedostatočne vysušený, vlhký podklad. Potom dochádza k vzniku plesní a tiež farebným prejavom na podlahe (sivé škvrny) prípadne aj deformácii povrchu. Preto podlahu ešte pred pokládkou zbavte všetkej vlhkosti, následne ju penetrujte a ďalej celoplošne vystierkujte samonivelačnou hmotou. Na takto pripravený, suchý, prebrúsený podklad zbavený prachu sa inštaluje a lepí nová krytina.

Vinylová podlaha: nerovnosti podkladu

Pred pokládkou vinylovej podlahy by ste mali vyrovnať všetky nerovnosti podkladu väčšie ako dva milimetre na dva metre. Pri pokládke na nedostatočne vyrovnané podklady je vždy potrebné počítať s tým, že podlaha sa na namáhaných miestach svojmu podkladu prispôsobí, čím vzniknú viac namáhané spoje, a existuje tak riziko poškodenia a rozbehnutia lamiel, teda väčšie rozostupy medzi jednotlivými dielcami. Keď už dôjde k prasknutiu takto namáhaného spoja, jedná sa o nevratné poškodenie.


Vinylová podlaha: nežiadúci kontakt s gumou

Vedeli ste, že pri kontakte vinylovej podlahy s gumou (napr. gumové kolieska, chrániče prístrojov a nábytku, gumové podložky pod stoličky, sedačky či skrine, podrážky obuvi a pod.) dochádza k nežiadúcej pigmentácii tejto podlahovej krytiny (žltnutie, hnednutie a černenie povrchu v mieste dotyku)? Preto takému kontaktu zabráňte. Odporúča sa použiť podložky z PVC, polyuretánu, polyetylénu, polypropylénu alebo filcu. Jednoducho tak predídete nevratnému poškodeniu svojej podlahy.

Čistenie a údržba vinylovej podlahy

Pri čistení vinylovej podlahy je potrebné používať iba čistiace prostriedky na to určené. Nikdy nepoužívajte čistiace prostriedky obsahujúce aktívne bielidlá na báze chlorovodíka (napr. Savo). Tieto prostriedky by mohli podlahu nenávratne poškodiť a úplne znehodnotiť.

Uvedené príklady patria medzi najčastejšie pochybenia, ktoré vedú k nevratnému poškodeniu podlahovej krytiny. Preto, aby Vám nová vinylová podlaha slúžila dlhé roky, je potrebné venovať starostlivosť ako jej správnemu položeniu, tak aj následnej údržbe. Dodržiavanie týchto zásad sa Vám vo výsledku oplatí.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia