Čistenie podláh: Ako na to

Doba čítania 3 minúty Inštalácia a údržba

Správna starostlivosť o podlahu predlžuje jej životnosť a dodáva jej krásny vzhľad. Prečítajte si jednoduché tipy na čistenie podlahy. Poradíme, ako čistiť vinyl, PVC podlahy aj koberec.

Základné pravidlá pri čistení podláh

Každá podlaha je jedinečná a rôzne materiály vyžadujú špecifickú starostlivosť. Pre jednoduché upratovanie a menej nervov pri čistení podláh stačí dodržiavať základné pravidlá:

  • Zvoľte správny čistiaci prostriedok. Vyberajte ho vždy podľa typu podlahy.
  • Koberce vysávajte ideálne všetkými smermi. Kefku nadstavca majte zasunutú.
  • Vinylové podlahy alebo PVC naopak vysávajte s vysunutými kefkami. Ochránite podlahu pred poškodením.
  • Pri vytieraní mop alebo handru starostlivo vyžmýkajte. Nemali by zanechávať na podlahe príliš veľa vody.
  • Pravidelne perte handry na vytieranie a vymieňajte nástavce mopu.
  • Parný mop účinne odstraňuje nečistoty napríklad z dlažby. Nehodí sa ale na PVC, vinylové alebo drevené podlahy.
  • Pri škvrnách je kľúčová rýchlosť. Nenechajte ju zaschnúť. Čistenie bude vďaka tomu oveľa jednoduchšie.

Ako na čistenie vinylových podláh

Výhodou vinylových podláh je bezpochyby ich ľahké čistenie. Vďaka ochrannej PUR vrstve, ktorá zaceluje všetky mikropraskliny na povrchu, sa do podlahy nezašľapávajú nečistoty. Preto sa na podlahe netvoria nevzhľadné škvrny a fľaky zo „zažratej“ špiny.

Vinylovú podlahu preto vo väčšine prípadov stačí čistiť nasucho. Na pomoc si vezmite vysávač, metličku alebo len ľahko navlhčený mop. Ľahko sa zbavíte prachu, zvieracích chlpov a ďalších bežných nečistôt v domácnosti.

Ak už máte pocit, že podlaha vyžaduje dôkladnejšie mokré čistenie, siahnite vždy po vhodnom čistiacom prípravku na vinylové podlahy. V ponuke nájdete špeciálne koncentrované čistiace prostriedky na škvrny v spreji aj tekuté čistiace prostriedky na riedenie s vodou. Dodržujte odporúčaný pomer a nepoužívajte viac prípravku, než je nutné. Väčšinou na bežné čistenie vinylovej podlahy stačí zmiešať prostriedok s vodou v pomere 1:100 až 1:200.

Čistiace prostriedky na podlahy ošetrené PUR vrstvou nájdete označené aj ako PU čističe. Ide o koncentrovaný čistiaci prostriedok, ktorý si hravo poradí napríklad s mastnotou a nezanecháva na povrchu podlahy žiadne šmuhy.

Mokré čistenie podlahy neslúži len na odstránenie škvŕn a nečistôt, ale aj na oživenie vzhľadu vinylu. Dôležité je ale siahnuť po správnom čistiacom prostriedku na vinylové podlahy. Výborné výsledky ponúka napríklad čistič na podlahy SIDOLUX EXPERT. Dokáže na povrchu vytvoriť ochranný polymérový film, ktorý pôsobí proti ďalšiemu znečisteniu a podlaha vďaka nemu získa lesk.

Aká frekvencia čistenia vinylovej podlahy je ideálna? Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúce pre početnosť suchého aj mokrého čistenia je predovšetkým váš štýl života. Ak doma trávite minimum času, potom sa podlaha znečistí až po dlhšej dobe. Ak ale máte deti alebo domácich miláčikov a vaša domácnosť pulzuje životom, dostávajú podlahy viac zabrať. V takom prípade sa čistenie podlahy odporúča pokojne niekoľkokrát do týždňa.

Ďalšie užitočné tipy na jednoduché čistenie vinylovej podlahy

  • Všetky škvrny na podlahe vyčistite čo najskôr pomocou jemnej hubky alebo handričky.
  • Škvrnu čistite vždy od krajov k stredu.
  • Nepoužívajte žiadne agresívne čističe na báze chlorovodíka (napríklad SAVO) ani abrazívne čističe, ktoré by mohli podlahu poškodiť a zbytočne „obrúsiť” jej ochrannú vrstvu.
  • Podlahu vytierajte iba mierne navlhčeným mopom. Nikdy by z neho nemala kvapkať voda.
  • Nepoužívajte parné mopy. Vysoká teplota pary môže podlahu poškodiť.
  • Vyberajte len vhodné čistiace prostriedky určené na vinylové podlahy.


Ako čistiť PVC podlahy

Čistenie PVC podláh sa do istej miery zhoduje s čistením vinylu. Pravidelné suché čistenie tvorí základ starostlivosti. Vo väčšine prípadov si vystačíte s metličkou alebo vysávačom.

Ak má vaša PVC podlaha ochrannú PUR vrstvu, potom je jej čistenie jednoduchšie. Rovnako ako pri vinyle sa vďaka tejto vrchnej vrstve na povrchu neusadzuje špina.

Na PVC/lino podlahy sa často odporúčajú špeciálne čističe na elastické podlahy. Chránia povrch matným a protišmykovým filmom. Vďaka tomu sa na podlahe nedržia nečistoty a PVC podlaha získa po čistení obnovený vzhľad.

PVC podlahy nie sú tak citlivé na vlhkosť, ale aj tu platí, že pri mokrom čistení by na podlahe nemala voda dlho „stať“. V takom prípade hrozí jej zošednutie.

Aj tu na odstránenie odolných škvŕn alebo napríklad mastnoty väčšinou stačí zmiešať čistiaci prípravok v určenom pomere s vodou a podlahu jemne zotrieť.



Tipy na ľahké čistenie PVC podláh

  • Nepoužívajte rozpúšťadlá alebo riedidlá. Podlahu naleptajú a nenávratne poškodia.
  • Akékoľvek znečistenie silným farbivom, napríklad červenou repou, atramentom alebo napríklad farebnými olejmi, okamžite zotrite jemnou handričkou a vyčistite. Inak vám na povrchu podlahy zostane trvalá škvrna.

Ako čistiť koberec

Ani údržby koberca sa nemusíte nijako obávať. Každý koberec je z výroby ošetrený impregnačnou vrstvou, ktorá ho účinne chráni proti znečisteniu. Výhodou koberca je aj nižšia koncentrácia prachových častíc v ovzduší. Pri chôdzi po hladkej podlahe sa rozvíri oblak prachu, v prípade koberca sa to ale nedeje. Bežné nečistoty, ako je prach, zvieracie chlpy alebo omrvinky, sa držia na povrchu koberca. Kľúčom k správnemu čisteniu podlahy s kobercom je tak pravidelné vysávanie. Nielenže sa zbavíte všetkých nečistôt na povrchu, ale aj narovnáte vlas koberca. Koberec si tak zachová svoj krásny vzhľad a nebude pôsobiť zašlým a mdlým dojmom.



Zaobstarajte si dostatočne výkonný vysávač

Aby ste z povrchu koberca vytiahli všetky nečistoty, siahnite po vysávači s dostatočným výkonom, a to hlavne ak máte domácich miláčikov, ktorí púšťajú chlpy. Vďaka poriadnemu vysávaču odstránite všetky nečistoty naozaj dôkladne.

Nezabúdajte na pravidelnosť

V prípade koberca sa odporúča vysávať 2–3× týždenne. Po zašliapnutí nečistôt do koberca sa ich už vysávačom nezbavíte. Pri vysávaní koberca používajte iba vhodné nástavce, aby ste si koberec zbytočne nepoškodili. Odporúčame tiež prechádzať koberec vysávačom všetkými smermi. Vďaka tomu sa oveľa lepšie zbavíte nečistôt a dostanete sa do väčšej hĺbky vlákien.

Mokré čistenie koberca a jeho zásady

Pri metrážnych kobercoch sa môžete raz za čas pustiť aj do hĺbkového mokrého čistenia. Pre kusové koberce, ktoré nie sú nijako fixované k podlahe, to ale nie je vhodná metóda.

Tepovanie alebo mokré čistenie je ideálne na odstránenie zašliapanej špiny, mastnoty alebo eliminácii nepríjemných pachov. Aktívne látky v špeciálnych čističoch na koberce dokážu účinne oddeliť nečistoty od vlákien.





Mokré čistenie koberca a jeho zásady

Pri metrážnych kobercoch sa môžete raz za čas pustiť aj do hĺbkového mokrého čistenia. Pre kusové koberce, ktoré nie sú nijako fixované k podlahe, to ale nie je vhodná metóda.

Tepovanie alebo mokré čistenie je ideálne na odstránenie zašliapanej špiny, mastnoty alebo eliminácii nepríjemných pachov. Aktívne látky v špeciálnych čističoch na koberce dokážu účinne oddeliť nečistoty od vlákien.

TIP
Ako sa zbaviť odolných fľakov od kávy, psieho moču alebo vína? Poradíme vám v podrobnom návode Ako vyčistiť koberec od škvŕn.
Po mokrom čistení nechajte koberec vždy dôkladne vyschnúť. Dovtedy by ste po ňom nemali vôbec chodiť. Mokré čistenie je lepšie vykonávať v teplejších dňoch, keď môžete nechať miestnosť vyvetrať.

Ďalšie tipy na správne čistenie koberca

  • V prípade lokálneho znečistenia koberca odstráňte škvrnu čo najskôr, aby nestihla zaschnúť.
  • Pri čistení používajte studenú alebo vlažnú vodu.
  • Najprv odsajte prebytočnú vlhkosť bielou bavlnenou utierkou alebo papierovými obrúskami.
  • Pri čistení postupujte od okrajov škvrny k stredu vždy v smere vlákna.

Čistenie podlahy si môžete ešte viac uľahčiť tým, že ju necháte vyčistiť, keď ste v práci alebo na prechádzke. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov v článku Ako vybrať robotický vysávač.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia