Ako vybrať PVC podlahu: Poradíme, do akých miestností sa hodí

Doba čítania 5 minút Ako vybrať

Pokládka novej podlahy je rozhodnutie, ktoré zmení váš domov na niekoľko rokov. V ďalšom diele nášho seriálu o pokládke PVC vám poradíme, ako vybrať PVC, aké sú jeho výhody a do akých miestností sa hodí. Dozviete sa tiež rozdiely medzi bytovým a záťažovým PVC a prečo sa stretnete aj s názvom lino.

Výhody PVC podlahy

Pri výbere PVC podlahy vás určite poteší priaznivá cena. Okrem toho moderné PVC zoženiete v mnohých rôznych dekoroch - jednofarebné, viacfarebné mozaiky a vzory, imitácia dreva, betónu alebo napríklad kameňa.

PVC podlahu využijete prakticky v akejkoľvek miestnosti - od detskej izby, po kuchyňu, dielňu alebo obývaciu izbu. Jednoducho si vyberiete presne taký vzor, ktorý sa vám do interiéru najviac hodí.

Vyberať novú podlahu môžete aj podľa štýlu, akým máte zariadený zvyšok domácnosti. Jednoduchou jednofarebnou PVC podlahou podčiarknete napríklad škandinávsky štýl bývania.

Ako dalšie výhody PVC oceníte:
  • je príjemné na došľap,
  • nechladí a dobre izoluje teplo,
  • ľahko sa pokladá,
  • hodí sa aj na teplovodné podlahové vykurovanie.
PVC podlahy sa navyše veľmi ľahko udržujú. Stačí bežná starostlivosť ako je zametanie a pravidelné vytieranie. Vďaka tomu je PVC ideálnou podlahou do kuchyne.

Prevrhnutá psia miska s vodou alebo vyliate pitie? Vďaka hladkému povrchu sa PVC podlaha pri poliatí ľahko zotrie, takže je vhodná aj do domácností s malými deťmi alebo domácimi zvieratami.

Medzi prednosti PVC podlahy jednoduchá inštalácia a nenáročná údržba. Pri výbere sa stačí riadiť nárokmi na konkrétnu podlahu a z ponuky PVC podláh si rozhodne vyberiete.


Bytové alebo záťažové PVC podlahy: V čom sa líšia

Pokiaľ vyberáte PVC podlahu, tak sa okrem dekoru určite zamerajte aj na ďalšie parametre, ktoré si teraz podrobnejšie predstavíme.
    PVC podlahy delíme podľa odolnosti na:

  • Bytové PVC - využijete v menej namáhaných miestnostiach ako je spálňa, ako aj v tých frekventovanejších. Poslúži ako ideálna podlaha do kuchyne, chodby aj detskej izby.

  • Záťažové PVC - hodí sa aj do veľmi namáhaných priestorov, napríklad do dielne, reštauráciie, kaderníctva, obchodu atď. Využíva sa vďaka svojej odolnosti a jednoduchej údržbe aj vo výrobných halách, ordináciách alebo školách. Tiež ho zoženiete v mnohých rôznych dekoroch a využijete aj doma.

Aj bytové PVC ponúka špičkovú odolnosť a odolá aj veľkej námahe. Pred obstaraním novej podlahy si prejdite hlavne nasledujúce parametre.

Záťažová trieda – čím vyššie číslo, tým väčšia odolnosť. Pri každej PVC podlahe nájdete piktogram, ktorý vám ukáže, do akých priestorov sa podlaha hodí. Trieda záťaže ukazuje tri typy využitia – v bytových priestoroch, v komerčných a verejných budovách, v priemyselných budovách.
Trieda záťaže vám ukazuje, koľko toho podlaha znesie.

Nášľapnej vrstvy – chráni podlahu proti opotrebeniu spôsobené každodenným používaním. Dokáže predĺžiť životnosť podlahy. Výška nášľapnej vrstvy sa udáva v milimetroch. V prípade obytných priestorov je odporúčaná výška povrchovej vrstvy 0,25 mm alebo viac.

Typ povrchovej úpravy – niektoré typy PVC podláh majú okrem nášľapnej vrstvy ešte ďalšiu ochranu. Ide o PUR povrchovú úpravu, poslednú vrstvu podlahy, ktorá uzatvára mikropraskliny v podlahe. Vďaka tomu sa na PVC s PUR ochranou neusadzujú nečistoty a podlahu ľahko udržíte čistú.

Možnosť použitia kolieskových stoličiek – nie všetky PVC podlahy si rozumejú s kolieskovým kreslom. Pokiaľ vyberáte podlahu do detskej izby alebo pracovne, tento parameter vám ukáže, či je podlaha vhodná práve na pravidelné používanie kolieskových stoličiek.

TIP
PVC podlahu ľahko ochránite pred škrabancami praktickou podložkou pod kolieskovú stoličku.

Tlmenie kročajového hluku – PVC podlahy veľmi dobre pohlcujú hluk. V technických parametroch nájdete aj informácie, o koľko decibelov dokáže podlaha tlmiť hluk.

Odolnosť proti pošmyknutiu – dôležitý parameter v prípade, že máte malé deti alebo domáce zvieratá. Tým to totiž na hladkých podlahách často kĺže. Preto môžete vyberať PVC podlahu aj podľa toho, aká je odolná práve proti kĺzaniu.

Všetky dôležité informácie o PVC podlahe vždy nájdete v technickom liste.


Lino alebo PVC: Aký je v nich rozdiel

Vedeli ste, že sa PVC podlahe niekedy hovorí lino? Linoleum, z ktorého skratka lino pochádza, je ale prírodný materiál, ktorý s PVC nemá príliš spoločné.

Linoleum sa vyrába zo zmesi prírodných materiálov – najčastejšie z juty, korku, dreva alebo živice. Lino neponúka takú veľkú odolnosť a je náročnejšie na údržbu.

Pôvodné PVC podlahy vznikli najskôr ako náhrada drahého a ťažko dostupného linolea.

Tieto skoré napodobeniny prírodného linolea ešte z kraja 90. rokov toho ale s modernými PVC podlahami nemajú veľa spoločného. Napriek tomu názov lino pre PVC podlahy natoľko zľudovel, že sa s ním stále stretnete. Detailnejšie túto tému rozoberáme v samostatnom článku Aký je rozdiel medzi linom, linoleom a PVC podlahou?

Ako vybrať PVC podlahu už viete. Mrknite sa aj na ďalšie články z nášho seriálu, kde vám poradíme:

Ako zmerať podlahu pred pokládkou PVC

3 tipy, ako pripraviť podlahu na pokládku

Ako na pokládku PVC podlahy

Ako na pokládku PVC podlahy bez lepenia

Ako sa o PVC podlahu správne starať

Stále hľadáte vysnívanú podlahu pre útulný domov? Pozrite sa na kompletnú ponuku PVC podláh. Ak zháňate lacné PVC, tak sa mrknite na náš výpredaj PVC. Nájdete tam pravidelne PVC v akcii.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia