Ako pripraviť podlahu na pokládku koberca

Doba čítania 3 minúty Inštalácia a údržba

V prvom diele seriálu o pokládke koberca sme si ukázali, ako správne zmerať miestnosť a tým ušetriť. Teraz je načase pozrieť sa na to, ako pripraviť samotný povrch na položenie metrážneho koberca.


Keďže nová podlaha patrí medzi pomerne nákladné investície na niekoľko rokov, určite sa oplatí venovať príprave podkladu dostatok času.

Prečo je príprava podlahy taká dôležitá

V žiadnom prípade neodporúčame pokládku na pôvodnú podlahovú krytinu. Kvalitný podklad má zásadný vplyv na životnosť koberca. Ako vďaka správnemu podkladu ušetríte nemalé peniaze sa dozviete v našom článku 3 tipy ako pripraviť Vašu podlahu na pokládku.

Pripravte si dokonale hladký podklad

Či už sa chystáte pokladať podlahu v novostavbe alebo renovujete staršiu miestnosť, v prvom rade treba venovať pozornosť príprave podkladu.

Čo si pripraviť na vyrovnanie podlahy



Základná príprava podkladu na pokládku

Prvým krokom je povrch vysušiť, vyčistiť, zbaviť prachu, hrubých častíc a taktiež prípadnej mastnoty.

Pokiaľ nie je rovný povrch, vezmite si na pomoc brúsku. Povrch tým vyhladíte a zbavíte všetkých nerovností, výčnelkov, zaschnutých zvyškov lepidiel, tmelov alebo farieb. Následne podlahu vysajte.

Ako na penetráciu podlahy

Len čo povrch správne očistíte, je čas podlahu napenetrovať. Na to si zvoľte vhodnú penetráciu na savý povrch (cementový, betónový, anhydritový) alebo nesavý (dlažba, terasa).

Penetrácia čiastočne uzavrie póry v podlahe. Navyše penetrácia zlepšuje vlastnosti vyrovnávacích hmôt (napríklad samonivelačnej stierky).

Vyrovnanie podlahy samonivelačnou stierkou

Samonivelačná stierka je základný stavebný materiál, ktorý vám pomôže s vyrovnaním podkladu pred položením akejkoľvek krytiny. V našom prípade metrážneho koberca.

Ide o sypkú zmes, ktorá po zmiešaní s vodou vytvorí tekutú hmotu, ktorá slúži na vyrovnanie podkladu.

Na aplikáciu hotovej hmoty na podlahu použite nivelačný valček.

Po vyliatí tuhne samonivelačná stierka väčšinou do 24 hodín. Do druhého dňa je pochôdzna a tretí deň môžeme pokladať koberec.



Pozor na teplotu a vlhkosť v miestnosti

Pri príprave podkladu nepodceňujte ani teplotu a vlhkosť v miestnosti. Oba tieto faktory majú totiž vplyv na to, ako dobre bude koberec následne na podlahe držať.

Ideálna teplota v miestnosti pri pokládke by nemala klesnúť pod 18 °C. Na určenie vlhkosti si zožeňte vlhkomer. Vlhkosť v miestnosti by nemala prekročiť 75 %.

Okrem vlhkosti vzduchu si treba dať pozor aj na vlhkosť podlahy. Najvyššia povolená vlhkosť pri cementovom alebo betónovom podkladu je 2 %. Pri bezvodom sírane vápenatom (anhydrit) je to potom 0,5 %.


Pokiaľ sa chystáte pokladať koberec v suterénnych priestoroch, starších budovách alebo rekreačných stavbách (chaty, chalupy), dajte si na vlhkosť obzvlášť pozor.

V takých priestoroch totiž často dochádza k teplotným výkyvom, nie je tam dostatočná izolácia a často v nich kondenzuje vlhkosť (v takomto prostredí môžu ľahko vznikať napríklad plesne). Vlhkosť podlahy si môžete zmerať kontaktným vlhkomerom.

Jak připravit podlahu na pokládku už nyní víte. Přečtěte si další články, kde vám poradíme:

Ako zmerať podlahu pred pokládkou PVC

Ako správne aklimatizovať koberec pred položením

Ako položiť koberec obojstrannou lepiacou páskou

Ako položiť koberec celoplošným lepením

Ako položiť koberec na kobercovú podložku

Ako správne napojiť metrážny koberec

Ako vybrať lišty k metrážmu kobercu

Zatiaľ sa len obzeráte po novom koberci? Mrknite sa na kvalitné metrážne koberce, záťažové koberce alebo zľavnené koberce, kde vám prinášame pravidelné zľavy na koberce.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia