3 tipy na správne čistenie koberca: Pravidelným vysávaním to začína

Doba čítania 3 minúty Inštalácia a údržba

Aby vám robil nový koberec radosť čo najdlhšiu dobu, nezabudnite sa oň tiež správne starať. Či už vám doma podlahu zdobia kusové koberce, alebo máte položený v celej miestnosti metrážny koberec, základom je správna starostlivosť. Poradíme vám, ako sa o koberec starať a ako predchádzať znečisteniu.

1) Vysávanie tvorí základ starostlivosti

Každý koberec potrebuje pravidelne vysávať. Nezáleží na tom, či je zo syntetického vlákna alebo z vlny. Vysávaniu sa nevyhnete. Vysávač totiž účinne odstráni prach, omrvinky, zvieracie chlpy a ďalšie bežné nečistoty. Zároveň pravidelným vysávaním narovnáte vlas koberca a tým udržujete jeho pekný vzhľad.

Ako často by ste mali koberec vysávať? Ideálne je sa do toho pustiť 2–⁠3× týždenne. Akonáhle totiž nečistoty do koberca zašliapete, samotným vysávaním sa ich už nezbavíte.

Okrem frekvencie vysávania hrá dôležitú úlohu aj smer, akým vysávate. Aby ste vyčistili koberec naozaj hlboko, zbavili sa všetkých nečistôt, vysávajte všetkými smermi.

2) Stavte na mokré čistenie

Okrem pravidelného vysávania je možné pri veľkom znečistení poriadne vyčistiť špeciálnymi prostriedkami. Mokré čistenie, čiže tepovanie, totiž účinne odstráni zašliapanú špinu, mastnotu a tiež eliminuje nežiaduce pachy.

Vedeli ste, že?
Každý koberec je z továrne ošetrený impregnačnou vrstvou, ktorá koberec chráni a vďaka nej je menej náchylný na znečistenie.
Čistiace prostriedky na koberce obsahujú aktívne látky, ktoré dokážu oddeliť čiastočky nečistôt od vlákien koberca. Nečistoty potom jednoducho zotrite bielou čistou handričkou a po vyschnutí už stačí koberec len dôkladne povysávať.


Mokré čistenie je vhodné predovšetkým pre celoplošne fixované metrážne koberce. Voľne položené koberce sa pri mokrom čistení môžu zvlniť alebo zmrštiť.

Aké zásady dodržiavať pri mokrom čistení koberca

Pozor na riedenie prípravku – aby ste predišli poškodeniu koberca alebo problémom pri odstraňovaní samotného čističa, vždy dodržujte odporúčané riedenie prípravku.

Koberec nechajte poriadne vyschnúť – akonáhle koberec vyčistíte, počkajte až úplne uschne. Dovtedy odporúčame po ňom nechodiť.

Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky – pozor na bežné saponáty, šampóny alebo čističe obsahujúce čpavok. Na koberce nepatria a mohli by ho zbytočne poškodiť. Vždy používajte iba špeciálne čistiace prostriedky na koberce.

3) Rohožky ochránia koberec pred nečistotami


Prevencia hrá svoju významnú úlohu aj v starostlivosti o koberec. Do každého vchodu umiestnite praktickú rohožku, ktorá zachytí nečistoty a vlhkosť z topánok. Tá sa potom neprenesie na koberec a vy si ušetríte prácu s jeho čistením. Rohožky alebo čistiace zóny sa hodia predovšetkým tam, kde sa bežne nezúvate.

Rohožku tiež raz za čas vyklepte a poriadne vyčistite. Inak sa sama stane zdrojom znečistenia.

Ako často vysávať a ako sa o koberec starať už viete. Mrknite sa aj na ďalšie články, kde vám poradíme:

Ako vyčistiť koberec s vysokým vlasom

Ako vyčistiť koberec od škvŕn

Ako vyčistiť vlnený koberec

Chcete si novým kobercom zútulniť domov alebo hľadáte záťažový koberec do kancelárie? Mrknite sa na kvalitné metrážne koberce, kusové koberce nebo zľavnené koberce, kde vám prinášame pravidelné zľavy na koberce.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia