Glamour štýl: Ako vytvoriť luxusnú atmosféru v interiéri

Doba čítania 5 minút Inšpirácia a zaujímavosti

Medzi typické znaky glamour štýlu patrí krása, luxus a elegancia. Charakterizujú ho kvalitné materiály a výrazné doplnky. Zistite, odkiaľ pochádza glamour štýl a ako si jeho atmosféru ľahko vyčarujete u vás doma.

Čo je glamour štýl

Klasický glamour štýl odkazuje na zlatú éru Hollywoodu 20. a 30. rokov 20. storočia. Vyniká extravaganciou a strháva na seba pozornosť. Rovnako ako prvé hollywoodske hviezdy chce očariť. Slovo glamour pôvodne znamenalo kúzlo a ilúziu.

Hollywoodsky glamour stelesňovali napríklad slávne herečky ako Lana Turner, Marlene Dietrich alebo Rita Hayworth.

Glamour štýl stále spájame s eleganciou, bohatstvom a luxusom, ale zároveň je kľúčová jeho nenútenosť. Presne to je príkladom tohto štýlu v interiérovom dizajne. Na prvý pohľad pôsobí honosne, ale nie preplácane.

V interiérovom dizajne glamour štýl vychádza čiastočne aj z baroka a rokoka, ale na rozdiel od týchto historických štýlov je vzdušnejší a menej zdobný. Baroko vás prevalcuje množstvom zdobeného nábytku, honosných lustrov a zlata. Tomu sa ale v glamour štýle radšej vyhnite, inak váš interiér bude pôsobiť gýčovito a nevkusne.

Glamour štýl vykúzlite aj vďaka detailom, farbám a kvalitným materiálom.

Aké farby sú typické pre glamour štýl

Pre glamour štýl je charakteristické rôzne kombinovanie neutrálnych farieb – biela, krémová, béžová alebo sivá, ktoré sú doplnené napríklad detailmi v metalických alebo trblietavých farbách.

Aj tu nájdete dekoratívne prvky, napríklad v podobe zlatých nôh na čalúnenom kresle alebo metalického lemovania na konferenčnom stolíku.

Glamour štýl často využíva aj výrazné farby, ale skôr na zvýraznenie celkového štýlu a vytvorenie kontrastu.

Ďalšími typickými farbami v glamour interiéri sú svetlohnedá, fialová alebo staroružová. Sú to elegantné farby, ktoré skvele vyniknú práve v kombinácii so zlatou, medenou a inými metalickými farbami.

Pri kombinovaní farieb sa držte dvoch, maximálne troch, ktoré použijete v interiéri. Ako základnú farbu zvoľte neutrálnu a menej nápadnú farbu. Výraznejšie doplnky lepšie vyniknú.


TIP
Ak dávate prednosť farebným a hravejším interiérom, nechajte sa inšpirovať pop-artom. Tam sa naopak môžete pohrať s farbami a vyskúšať rôzne kombinácie.

Stavte na lesklé a hladké povrchy

Glamour v interiéri hojne využíva lesklé a hladké povrchy. Nebojte sa vyhrať napríklad so zrkadlami s výraznými zdobenými rámami.

Vedľa rozhodne nešliapnete ani s kovovými prvkami, sklom alebo mramorom.

Ideálne si zvoľte jeden výrazný kus nábytku, ktorý na seba pritiahne pozornosť. Môže to byť luxusná pohovka, kreslo alebo zamatový prešívaný taburet, prípadne mramorový konferenčný stolík s kovovými nohami.

TIP
Eleganciu a štýl vám do glamour interiéru prinesie aj mramorový koberec.
Pozornosť na seba upúta aj výrazné osvetlenie. Skúste aj tu experimentovať s materiálmi a zakomponujete do miestnosti napríklad krištáľový luster. Interiér by rozhodne nemal byť tmavý a pochmúrny.

Vášmu domovu dodajú glamour štýl aj elegantné stojacie lampy alebo nástenné svetlá. Opäť záleží na materiáli a prevedení. Rozhodne sa vyhnite plastu. Stavte na kov alebo sklo.


Glamour podlaha vás nezničí

Glamour štýl sa odráža vo všetkých trendoch a nevyhýba sa ani podlahám. Ak chcete vziať zmenu interiéru naozaj vážne, potom sa oplatí pozrieť aj na novú podlahovú krytinu.

Masívne drevo alebo mramor rozhodne nie sú jedinými možnosťami. Krásne dekory odolnej a luxusnej PVC podlahy AMBIENT dokonale imitujú drevo a dodajú interiéru nádych luxusu. Vďaka ochrannej PUR vrstve sa navyše podlaha veľmi ľahko udržuje.

Vinylovú alebo PVC podlahu v glamour štýle môžete doplniť o mäkký kusový koberec, ktorý na seba upozorní a podčiarkne celý glamour štýl. Okrem toho si vás získa príjemným došľapom, a hlavne svojou jemnosťou a hrejivosťou.

Vykúzlite si spálňu v glamour štýle

Dominantou spálne je bezpochyby posteľ. Aj tá sa dá ľahko upraviť do glamour štýlu napríklad výberom vhodných obliečok.

Siahnite po luxusných materiáloch, ako je hodváb, zamat alebo satén.

Aj v spálni zvážte osvetlenie, zrkadlá alebo dokonca zdobené závesy. Napríklad dlhé brokátové závesy môžu v okamihu zmeniť štýl celej miestnosti.

Typickým prvkom glamour spálne sú aj zdobené čalúnené lavice pred posteľ. A ani tu nezabudnite na podlahu.

Hodvábnu, lesklú podlahu možno vykúzliť s metrážnym kobercom v glamour štýle, ktorý dodá celej miestnosti luxusný vzhľad. Okrem toho vám poskytne mimoriadne príjemný došľap, tlmí hluk a udrží teplo v miestnosti.

Glamour kúpeľňu vytvoríte aj pomocou doplnkov

Symbolom tohto štýlu v kúpeľni nemusia byť len zlaté kohútiky a mramorové obklady. Aj s oveľa menšími zásahmi a jemnejšími doplnkami vykúzlite z kúpeľne luxusnú oázu odpočinku.

Glamour kúpeľňa je vzdušná a svetlá. Doplnky vyberajte nielen štýlové, ale aj funkčné. Do kúpeľne nepatrí nič, čo nemá jasný účel.

Zamerajte sa na praktické doplnky, ako sú napríklad dávkovače mydla, úložné boxy na kozmetiku alebo napríklad poličky do sprchového kúta. Aj tu sa držte farieb, ako je zlatá alebo medená v kombinácii s kovom alebo sklom.

Dominantou kúpeľne sa môže stať aj kúpeľňová predložka v jemných tónoch, ako je béžová, sivá, krémová alebo svetloružová.

Glamour štýl ukočírujete aj s deťmi

Hoci je glamour synonymom luxusu, môžete ho dosiahnuť aj s malými deťmi. Nemusíte sa vzdať svojho sna o zdobených kreslách, štýlových kobercoch a zlatých doplnkoch.

Nie každá miestnosť vo vašej domácnosti musí byť vhodná pre deti. Vyhraďte si priestor, ktorý bude iba pre vás. Či už to bude spálňa alebo napríklad obývacia izba, kde luxusné vankúše s hodvábnym poťahom nahradia hračky. 

Samozrejme, občasným nehodám sa nevyhnete. Deti sú prirodzene zvedavé a akčné. Špeciálne čističe na odolné škvrny vám pomôžu so všetkými škvrnami a fľakmi na čalúnenom nábytku alebo koberci.

Ak však hľadáte štýl, ktorý by viac ladil s vašimi deťmi a hodil sa aj do ich izby, pozrite sa, ako v interiéri použiť pastelové farby. Ak máte radi kvety a drevené doplnky, možno vás očarí boho štýl.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia