Čistiace zóny a rohože

Čistící zóny

Každá z čistiacich zón by mala odpovedať veľkosťou, funkčnosťou a tiež estetickému zameraniu interiéru v budove. Dôležitosť čistiacich zón spočíva predovšetkým v ich ochranných vlastnostiach a týmto spôsobom sa predlžuje životnosť a vzhľad podlahy vo vnútri budovy. Čistiace zóny nám obmedzia roznášanie nečistôt a prachu, a tým preventívne chránia zdravie osôb vo vnútri budov.

Určite sa vyplatí investovať do kvalitných čistiacich zón, pretože tým predĺžite životnosť vnútorných podláh a tiež sa Vám znížia náklady na upratovanie. Minimálna bezpečná funkčná dĺžka čistiacich zón je cca 3 – 4 metre.

Aby čistiaca zóna mala požadovanú účinnosť, treba myslieť i na správny smer vzoru s ohľadom na smer chôdze (viď obrázok).

Čistiace zóny sa samozrejme odlišujú tým, či ich položíme pred byt, rodinný dom alebo pred kanceláriu. V byte nám stačí len vonkajšia rohož. V rodinných domoch sa často čistiace zóny skladajú z vonkajších a vnútorných rohoží, pretože tam sa nachádza vstup priamo z vonku. V prípade väčších budov je nutné zaistiť systém pokládky čistiacich zón tak, aby čo najlepšie ochránili vnútorné podlahy pred rôznymi nečistotami (kamienky v topánkách, blato a pod.).

Čistiaca rohož pohltí piesok, prach, vodu atď. Stačí len prejsť bez otierania podrážok. Rohože pohltia 90 % mokrých nečistôt, 79 % suchých nečistôt a naviac Vám šetria podlahové krytiny a predĺžia tak ich životnosť. Čistiace rohože sú určené pre všetky pracovné prostredia – kancelárie, vstupné haly, recepcie, obchodné reťazce, továrne, dielne a pod.

Hlavné výhody čistiacich zón:

  • čistá a chránená podlaha vo Vašich vstupných priestoroch
  • špeciálna štruktúra, ktorá zachytí nečistoty jednoduchým prechádzaním
  • zníženie nákladov na údržbu podláh podľa našich skúseností o 30 %
  • čistá rohož pri vstupe do firmy je perfektným uvítaním Vášho hosťa

Až 80 % nečistôt je do budov a domov prinesených na podrážkach topánok. Ako tomu zabrániť? Riešením je opatriť vstupné zóny čistiacimi rohožami alebo dnes už veľmi prepracovaným systémom – čistiacimi zónami, na ktoré sú kladené najprísnejšie kritéria kvality. Tieto moderné rohožky, ktoré sú umiestnené vo vstupných zónach, dokážu zachytiť až 90 % nečistôt, vyznačujú sa veľmi dlhou životnosťou.

Prečo opatriť vstupy čistiacimi rohožami alebo čistiacimi zónami?

Hlavne v zime je do budovy nanesených najviac nečistôt: prach, blato, špina zmiešaná s vodou alebo aj soľ. Tieto nečistoty znečisťujú ovzdušie v budove, ničí podlahu a tiež zvyšuje náklady na upratovanie. Vstup vybavený čistiacou zónou Vám teda nielen spríjemní prostredie v objektu, zvýši bezpečnosť, ale tiež ušetri prácu a peniaze na údržbu interiéru.

Výber najvhodnejšieho riešenia čistiacich zón pre Vás

Aby čistiaca zóna plnila svoju funkciu efektívne, musí odpovedať priestorom. Jedným zo základných kritérií je napr. úroveň prevádzky (počet ľudí) pri vstupe do budovy.

Pokiaľ sa rozhodnete, že vybavíte svoje vstupy čistiacimi rohožami, je dobré sa najskôr poradiť s odborníkom, ktorý Vám navrhne najlepšie riešenie – typ rohože i rozmer.

Aký vplyv majú čistiace rohože na úroveň čistoty?

  • najväčšie množstvo nečistôt sa do budovy dostane cez podrážky topánok alebo kolieska nákupných vozíkov – udáva sa približne 90 %
  • v letným mesiacoch sa väčšinou jedná o suché nečistoty, ako je štrk a piesok
  • v zimných mesiacoch sa jedná prevažne o vodu so soľou, bahno, ale i posypový piesok a štrk
  • pokiaľ objekt nemá vybudovaný systém čistiacich zón, zvyšujú sa náklady na údržbu na čistenie podláh zhruba o 50 %

Prečo čistiace zóny?

Čistiace zóny sa vyrábajú predovšetkým pre maximálnu elimináciu vnášania nečistôt do vnútorných priestorov, budov a objektov, kde je potreba kontinuálne udržovať vysokú úroveň čistoty a hygieny. Vďaka ich inštalácii dochádza tiež k výraznému zníženiu nákladov na upratovacie služby.

Vstupné čistiace rohože sú konštruované primárne tak, aby špina a nečistoty padali do priestoru medzi profily. Ale i tak je potreba čistiace rohože pravidelne udržovať a čistiť. Dosiahnete tak dlhšiu životnosť rohoží.