Izbové rastliny: Ako si poradiť pri výbere a na čo si dať pozor?

Čas čítania 4 minúty
Inšpirácia
Izbové rastliny vám môžu spríjemniť bývanie v niekoľkých smeroch – sú skvelým dizajnovým prvkom a tiež prospešné pre zdravie, keď vyberiete tie správne. Poďme sa pozrieť, aké izbovky sú vhodné do spálne alebo kúpeľne a na čo si dať pozor pri ich údržbe.
Matka s dcérou presádzajú izbovky na podlahe

Aj vo svojom domove si môžete vytvoriť príjemnú atmosféru pomocou izbových rastlín. Nemusíte sa báť, že sa do vášho prostredia nehodia, vyzerajú dobre vo všetkých interiérových štýloch. Či už máte bývanie zariadené v minimalistickom, japandi, prírodnom, alebo aj v modernom štýle, izbovky pozdvihnú bývanie na vyššiu úroveň.

TIP
Preskúmajte bytové štýly a nájdite ten, ktorý najviac vystihuje vašu osobnosť!

Izbové rastliny: Dokážu ochrániť vaše zdravie

Niektoré rastliny dokážu účinne pohlcovať škodlivé látky z ovzdušia, ako je napríklad formaldehyd, toluén alebo benzén. Tieto látky sa môžu uvoľňovať z nábytku alebo starých podláh, iné látky napríklad aj z elektroniky, plastových výrobkov alebo čističov. V BRENO ponúkame certifikované, zdravotne nezávadné podlahové krytiny. Tiež obstaraním izboviek ochránite svoje zdravie a prispejete k zdravšej domácnosti. Ďalším skvelým prostriedkom na zlepšenie ovzdušia je pravidelné vetranie.

Rastliny do spálne

Izbovky v spálni navodia tú správnu odpočinkovú atmosféru a prispievajú k duševnému pokoju. Pokiaľ zvolíte tie, ktoré uvoľňujú kyslík do okolia a zvlhčujú vzduch, bude sa vám vďaka nim aj lepšie zaspávať.

  • Svokrin jazyk – Izbovka, ktorá schopne pohlcuje zo vzduchu benzén, toluén, xylén a formaldehyd. Zároveň je vhodná pre úplných začiatočníkov, nepotrebuje častú zálievku a bude prosperovať aj s nedostatkom svetla.
  • Lopatkovec – Ďalšia nenáročná rastlina, ktorá pohltí aj toxíny, napríklad amoniak. Znesie tmavšie kúty vašej spálne, ale kvitnúť bude len vo vhodných podmienkach. Tiež ľahko spoznáte, že ste ju zabudli zaliať. Povädnuté listy sa ale čoskoro po zaliatí opäť napriami.
  • Zelenec – Trávovitá rastlina, ktorá je obľúbená pre svoju nenáročnosť a estetický vzhľad. Jej prednosť spočíva v odstraňovaní formaldehydu zo vzduchu.

Rastliny do kúpeľne

Aj v kúpeľni narobia izbovky veľa parády. Je však dôležité myslieť na to, že v kúpeľni panujú iné podmienky ako v ostatných miestnostiach – je tu viac vlhkosti a dosť často aj menej svetla. Než sa pre nejakú rozhodnete, určite si zistite, či bude rastlina vo vašej kúpeľni spokojná.

  • Aloe vera – Čistí ovzdušie od toxínov vyparujúcich sa z čistidiel. Vďaka vyššej vlhkosti v kúpeľni ju nebudete musieť tak často zalievať.
  • Horská palma – Táto rastlina ocenia vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorá je pre kúpeľne typická. Zároveň prospieva skôr v miestnosti, kde je rozptýlené denné svetlo.
  • Zamiokulkas zamiolistý – Dobre sa mu darí v kútoch bez priameho slnečného svetla, vďaka tomu si zachová tmavo zelené listy. Aj v tmavej kúpeľni ale musí byť nejaké prirodzené denné svetlo, bez neho rastliny nedokážu prežiť.

Izbové rastliny: Nezabudnite ochrániť podlahy

Izbovky vám síce pomôžu zlepšiť kvalitu života, ale neopatrné zaobchádzanie s nimi vám môže poškodiť podlahu. A to by bola škoda – podlaha je predsa základom každého útulného a bezpečného domova. Na čo si dať pozor?

  1. Presúvanie rastlín – Pokiaľ máte izbovky postavené na zemi, zásadne ich nešúpajte po podlahe. Zospodu kvetináča môže zostať nejaký kamienok alebo iný ostrý drobný predmet, ktorý jednoducho poškriabe PVC alebo vinylovú podlahu. A aj keď ste si istí, že pod kvetináčom nie je žiadna nečistota, menej odolnú podlahu môžu aj ostré hrany kvetináča poškodiť.

TIP
Zaobstarajte si opravnú sadu na vinyl a prečítajte si, ako na to.

  1. Preliatie – Nielenže preliatie škodí izbovkám, ale zároveň vyliata voda na podlahe nie je to pravé orechové. Pokiaľ včas neodstránite prebytočnú vodu z PVC, na podlahe vám vzniknú v týchto miestach škvrny. Pri koberci sú následky oveľa horšie. Dlho zanedbávaný koberec plný vlhkosti môže zapáchať aj plesnivieť. Preto pod kvetináč umiestnite dostatočne veľké misky, ktoré prebytočnú vodu zachytia.
  1. Presádzanie – Rovnako ako pri posúvaní kvetináčov po zemi môžete aj pri presádzaní zelených miláčikov narobiť veľa škody. Neopatrné zaobchádzanie s kvetináčmi, miskami a hlinou dokáže nenávratne zničiť podlahu. Zaobstarajte si koberec typu bouclé (tzv. buklák) – ten sa ľahko udržuje, poslúži ako dobrá podložka pod kolená a zároveň neabsorbuje vodu.

TIP
Objavte, ako bouclé koberce zakomponovať do prírodnej kúpeľne.


Veríme, že vďaka BRENO si zaobstaráte novú zelenú výzdobu a zároveň zvládnete ochrániť svoje podlahy pred zničením. V sekcii Údržba a čistenie podláh nájdete množstvo tipov. Ak živé rastliny nie sú nič pre vás, dobre vám môže poslúžiť aj umelý trávnik ako v exteriéri, tak v interiéri.

Sledujte nás

Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie BRENO tipy