Ako položiť lino/PVC: Poradíme, ako to zvládnuť sami

Doba čítania 4 minúty Inštalácia a údržba

Vybrali ste novú PVC podlahu a teraz sa už tešíte, ako si zvelebíte domov. V ďalšom pokračovaní nášho seriálu vám poradíme, ako položiť PVC podlahu, na čo si dať pozor a čo si na pokládku pripraviť. Poradíme tiež, či PVC celoplošne lepiť alebo stačí fixácia lepiacou páskou.Aklimatizácia PVC: Nechajte materiál „dýchať“

Každá podlahová krytina - koberce, vinylová podlaha i PVC, vyžaduje aspoň 24-hodinovú aklimatizáciu pred pokládkou.

Každý materiál totiž pracuje. Aby sa vám s PVC dobre pracovalo, najskôr ho rozložte voľne v miestnosti, kde sa chystáte pokladať novú podlahu. Tak sa prispôsobí okolitým podmienkam ako sú teplota a vlhkosť.

Viete, že?
PVC podlahe sa tiež (nesprávne) niekedy hovorí lino? Prečítajte si, aké sú rozdiely medzi linom, linoleom a PVC.

Aklimatizáciu PVC podlahy (niekedy narazíte aj na pojem temperovanie) odporúčame nepodceniť. Obzvlášť keď sa do položenia novej podlahy púšťate v zime. PVC môže byť vplyvom chladu stuhnuté.

V teple sa potom každý materiál prirodzene rozpína. Preto je dôležité nechať PVC „navyknúť“ na izbovú teplotu, a to nielen keď si ju donesiete z chladného prostredia. Správnou aklimatizáciou sa vyhnete nepríjemnostiam ako sú zvlnené alebo vyduté podlahy po pokládke.

TIP
Než sa pustíte do pokládky PVC, odstráňte všetky zvyšky pôvodnej podlahy. Prečítajte si článok Ako pripraviť podlahu na pokládku PVC, kde vám poradíme, ako podklad vyčistíte a vyrovnáte.

Ideálne podmienky na pokládku: Postrážte si hlavne teplotu v miestnosti

V miestnosti, kde sa chystáte PVC podlahu pokladať, si strážte teplotu. Mala by mať minimálne 18 °C po celú dobu pokládky.

Stálu teplotu sa snažte udržiavať nielen pri aklimatizácii, ale aj následne po celú dobu tuhnutia lepidla, aspoň 72 hodín.

Pokiaľ máte napríklad v miestnosti veľa okien, ktorými preniká slnečný svit, zatiahnite závesy alebo rolety, aby sa teplota v miestnosti vplyvom slnka príliš nemenila. PVC podlaha sa totiž vplyvom kolísania teplôt počas vysychania a tvrdnutia nemusí správne k podkladu prichytiť.


TIP
Pokiaľ pokladáte lino/PVC na podlahové kúrenie, zhruba 2 dni pred pokládkou ho znížte na 15 °C. Prípadne kúrenie úplne vypnite. Druhý deň po položení začnite teplotu pomaly a postupne zvyšovať. Ideálne nie skokovo, ale v niekoľkých dňoch, než sa opäť dostanete na bežnú izbovú teplotu (max. 27°C na povrchu krytiny).

Lepiť alebo nelepiť PVC

Občas sa pri pokladaní PVC stretnete s metódou, kedy sa krytina len na okrajoch zafixuje obojstrannou lepiacou páskou.

Väčšinou sa touto metódou dá položiť PVC v bytoch a rodinných domoch. A to skôr v menej vyťažených miestnostiach (spálňa, hosťovská izba).

Pokiaľ pokladáte podlahu v menej vyťaženej miestnosti, potom si prečítajte náš článok, kde vám poradíme ako položiť PVC bez celoplošného lepenia.

Pri pokládke PVC vo väčších alebo viacerých zaťažovaných miestnostiach naopak vždy odporúčame podlahu celoplošne k podkladu prilepiť. Vďaka tomu sa vám na PVC podlahe nevytvorí nepríjemné zvlnenie, krútenie a ďalšie deformácie.

Zároveň dajte pozor na to, že vlastnosti garantované výrobcom, ako je odolnosť, trieda záťaže a ďalšie parametre, spĺňa správne celoplošne prilepená podlaha.Čo si pripraviť na pokládku PVC


Všetko potrebné vybavenie na pokládku lina/PVC nájdete v našom e-shope v záložke príslušenstvo na inštaláciu PVC.

Položenie PVC krok za krokom:

  • Rozloženú a aklimatizovanú PVC podlahu pri stenách zarežte. Medzi stenou a PVC by mala byť dilatácia. PVC sa nesmie opierať o stenu alebo konštrukčné prvky. Na pomoc pri rezaní si vezmite oceľový lineár, nech máte rez čo najpresnejší.

  • Len čo máte PVC rozložené a orezané na rozmery miestnosti, pripravte si lepidlo. Krytinu cez roh odhrňte zhruba do stredu miestnosti. Lepidlo rovnomerne rozotrite na podklad. Počkajte kým lepidlo nezaschne a odvetrá. Dĺžka odvetrania sa môže u rôznych lepidiel líšiť, odporúčanú dĺžku nájdete v návode na použitie konkrétneho lepidla. Následne položte PVC a pritlačte smerom od stredu k stene.

  • Následne zakryte medzery - dilatačné škáry po okrajoch miestnosti obvodovými lištami a prechodovým profilom. Ten využijete vo dverách, pokiaľ nemáte prahy a potrebujete oddeliť podlahové krytiny dvoch miestností. Do obvodových líšt s kanálikom tiež jednoducho schováte káble od elektroniky.

TIP
Pri každej PVC podlahe na našom e-shope nájdete aj odporúčané lišty v podobnom dekore. Obvodové lišty dodajú miestnosti zjednotený vzhľad a celá miestnosť dostane elegantný nádych.

Ako položiť PVC podlahu už viete. Mrknite sa aj na ďalšie články z nášho seriálu, kde vám poradíme:

Ako zmerať podlahu pred pokládkou PVC

Ako vybrať PVC podlahu

Ako pripraviť podlahu na pokládku PVC

Ako na pokládku PVC podlahy bez lepenia

Jednoduché tipy, ako sa správne starať o PVC podlahu

A pokiaľ si stále nie ste istí, ako správne položiť PVC, radi sa s vami na pokládke dohodneme. Kontaktujte nás a my vám zaistíme profesionálnu pokládku akejkoľvek podlahy z našej ponuky.

Stále hľadáte vysnívanú podlahu pre útulný domov? Pozrite sa na kompletnú ponuku PVC podláh. Ak zháňate lacné PVC, tak sa mrknite na náš výpredaj PVC. Nájdete tam pravidelne PVC v akcii.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia