Trieda záťaže označuje hodnotu, ktorá vypovedá o tom, akú záťaž daná podlaha zvládne. Tieto hodnoty sú pevne stanovené európskou normou, preto sú spoľahlivým parametrom pre orientáciu pri výbere podlahy naprieč predajcami či podlahovými krytinami.
Všeobecne platí, že čím vyššia trieda, tým väčšia pochôdzna záťaž podlaha vydrží. Neznamená to však, že do miestnosti, do ktorej odporúčame nižšiu triedu záťaže, nemôžete položiť podlahu s vyššou triedou. Napríklad podlahu so záťažou 31 si môžete položiť do obývačky, budete si tak istí, že podlaha zvládne vyššiu záťaž. Vždy platí, že čím viac ľudí sa v miestnosti pohybuje, tým musí byť podlaha odolnejšia.
TIP
Pokiaľ máte maznáčika, pracujete z domu alebo v niektorých miestnostiach trávite celý deň, odporúčame zvoliť podlahu s triedou záťaže o jednu vyššie, než uvádzame vo výpise.
Celkovú odolnosť podlahovej krytiny ovplyvňuje rad vlastností (materiál, podklad, pri kobercoch typ vlasu a pri PVC a vinyle zase nášľapná vrstva…). Sú to smerodajné parametre, na ktorých záleží a ktorej súhrn určuje triedu záťaže. Preto by ste sa mali pri konečnom vyberaní podlahy rozhodovať práve podľa triedy záťaže. A nielen podľa jednotlivých parametrov samostatne.
Vedeli ste, že…
Nášľapná vrstva je dôležitý parameter, ale sama o sebe nevypovedá o celkovej odolnosti podlahy. Napríklad podlaha s nášľapnou vrstvou 0,3 mm môže byť vo výsledku menej odolná ako iná podlaha s tenšou vrstvou, ale vyššou triedou záťaže.
Do domácností sa štandardne volí trieda záťaže 21 – 23.
Do komerčných priestorov sa odporúča trieda záťaže 31 – 34. Zároveň sú podlahy s týmito triedami vhodné aj do viacerých zaťažovaných bytových priestorov (kuchyňa, obývacia izba či hosťovská izba).
V priemyselných priestoroch je potrebná najvyššia trieda záťaže 41 – 43. Súčasne ich môžete inštalovať aj do všetkých komerčných alebo bytových priestorov.