Romantický štýl vkusne a bez pátosu

Doba čítania 4 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Zabudnite na vzorované tapety a ružovú všade, kam sa pozriete. Romantický štýl nemusí automaticky znamenať návštevu domu bábiky Barbie. Vďaka správnej kombinácii farieb a detailov dosiahnete vytúžený výsledok aj bez kvietkov.

Čo je romantický štýl

Na prvú dobrú si ako romantika možno vybavíte rojka. Keď sa však pozriete spätne do histórie, zistíte, že romantizmus bol odpoveďou na nespokojnosť s vývojom spoločnosti a medzi jeho hlavné piliere patrila individualita a odpor voči strohosti. Presne taký by mal byť aj váš romantický štýl bývania.

Základné prvky romantického štýlu


Romantizmus je odvodený od slova román a postupne z literárneho prostredia prestúpil aj do ďalších sfér života. Keď zostaneme pri téme bývania, meštianske domy sa odeli do štýlu biedermeier, pri kráľovských dvoroch kraľoval okrem kráľa štýl nazývaný empír. Romantizmus so sebou tiež priniesol nebývalý rozmach dopytu po nábytku a doplnkoch. A presne to v romantických interiéroch zostalo dodnes:

  • Nábytok so zaoblenými rohmi
  • Podlahy jemných farieb
  • Šperkovnica
  • Kvetináče
  • Sviečky
  • Prikrývky a vankúše
Základné farby romantického štýlu


Okrem doplnkov hrajú prím v romantickom štýle aj farby. Sústrediť sa môžete prakticky na akýkoľvek odtieň a držať sa jeho jemného pastelového prevedenia, ktorý vášmu interiéru dodá vytúženú nežnosť romantického štýlu.

Pár farebných tipov pre romantický štýl:

  • Béžová a lila farba
  • Broskyňová a biela
  • Svetlo modrá a béžová
  • Sivá a ružová

3 tipy na vnesenie romantického štýlu do vášho interiéru

Aby sme nezostali iba pri teoretizovaní, prinášame aj konkrétne tipy, vďaka ktorým vnesiete romantický štýl aj do svojich domovov.


Romantický štýl v spálni


Najjednoduchšie bude začať v miestnosti, kde sa aj v skutočnosti odohráva najviac romantiky. Ak ste fanúšik efektného riešenia, skúste inštalovať nad posteľ nebesia.

Romantický štýl v spálni docielite aj voľbou koberca v jemných farbách. Svetlý metrážny romantický koberec od steny k stene miestnosť opticky zväčší a dodá jej svieži nádych. V prípade vinylových či PVC podláh sa do spálne skvele hodí aj romantický kusový koberec.Romantický štýl a podlahy


Keď už spomíname podlahy, pri romantickom štýle a všetkých tých doplnkoch vám môžu ľahko vypadnúť zo zoznamu, čo by bola chyba. Práve vhodne zvolená farba podlahy dokáže celý interiér zmeniť na prvú dobrú.Pozrite sa na romantické vinylové podlahyromantické PVC podlahy, určite si vyberiete svoj odtieň.

Romantický štýl a balkóny


Sezóna balkónov a terás sa blíži, tento kúsok vášho domova by bolo teda škoda vynechať. Nielen kvôli teplejšiemu počasiu, ale aj kvôli všetkým tým romantickým balkónovým scénam.

Náhodne spomenieme napríklad Romea a Juliu, svadobný bozk Kate a Williama na balkóne Buckinghamského paláca alebo aj pápežské požehnanie Urbi et Orbi, ktoré sa tiež odohráva z balkóna. Toto miesto má skrátka niečo do seba!

Na balkón v romantickom štýle patria: kvety, posedenie s dekami a vankúšmi, lucerničky, sviečky, a to všetko v jemných farbách.

 

A ak ste práve zistili, že romantický štýl nie je nič pre vás, skúste sa zoznámiť s industriálnym alebo pastelovým štýlom bývania.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia