Retro štýl bývania krok za krokom

Doba čítania 3 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Každý deň sa môže niesť v retro štýle. Neznamená to, že doma hneď začnete tancovať na hity od skupiny Golden Kids a televízny signál naladíte ručne na zrniacu čiernobielu televíziu. Retro štýl ide pojať aj moderne!

Čo je to retro štýl

Označenie retro štýl sa vzťahuje na obdobie približne od 50. rokov do 80. rokov 20. storočia. Častokrát narazíte aj na jeho synonymum bruselský štýl, ktorý odkazuje na svetový úspech Československa na EXPO 58 v Bruseli, kde bol náš pavilón ocenený ako ten najlepší z celej výstavy.

Rozdiel medzi retro a vintage štýlom

Retro a vintage sú síce dva pojmy, ktoré zhodne odkazujú na minulú dobu, je však medzi nimi zásadný rozdiel. Zjednodušene – za retro kúsky sa označujú predmety od 50. rokov minulého storočia vyššie, vintage kúsky sú ešte staršieho rázu.

Základné znaky retro štýlu bývania

Retro štýl spoznáte na prvý pohľad, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Odvážne sýte či pastelové farby – predstavte si typické umakartové kuchynské linky v modrej pastelovej farbe alebo sýte oranžové.

  • Hra so vzormi – geometrické tvary či kvietkované motívy nájdete na obkladoch, tapetách aj retro kobercoch.

  • Otvorené policové steny – takmer každú obývačku zdobila mohutná obývacia stena.

  • Elegantné zaoblené tvary nábytku – v interiéri sa presádzali oblé zakončenia.

  • Lesk – retro štýl sa neblýskal, ale žiaril. Základným znakom bol lakovaný nábytok aj lakované parkety na podlahe.Ako vniesť retro štýl bývania do vašich domovov

Rozhodne do bytu nepridávajte umakartové jadro, do ktorého schováte kúpeľňu. Vyberte si tie svetlejšie stránky retro štýlu a vyťažte z neho to najlepšie.

1. Retro štýl bývania chce doplnky

Premena vášho interiéru do retro štýlu vás nemusí stáť celý majetok. Začnite s doplnkami a vyskúšajte aj tapety. Prípadne svoj domov oživte kobercom na stene, postačí si vybrať správne geometrické tvary či živé farby, ktoré ladia s nábytkom. Koberec poslúži aj pri stene okolo postele, jednoducho tak ochránite stenu pred nežiaducim ošúchaním.2. Pri retro štýle bývania nezabúdajte na retro podlahu

Práve podlaha môže premeniť váš interiér na nepoznanie. Spomeniete si ešte, ako vyzerali podlahy v období od 50. do 80. rokov 20. storočia? Vtedy sme doma chodili najmä po line. To bola taká nablýskaná, studená podlaha, ktorá ale veľmi nevydržala. Mnohí si ju dodnes pletú s PVC podlahou, rozdiel medzi PVC a linoleom je však zásadný.

Ďalšou obľúbenou podlahovinou boli parkety. Nabrúsiť, nalakovať, rozhodne na nich nečakať - bola to s nimi otrava. Skúste preto jednoduchšiu voľbu a siahnite po retro vinylových alebo retro PVC podlahách s vlastnosťami modernej doby.

Neoddeliteľnou súčasťou retro domovov sú aj koberce. Nielen retro kusové koberce, ale aj retro metrážne koberce od steny k stene. Miestnosť s nimi hneď prekukne.

3. Pri retro štýle stavte na zaručené farebné kombinácie

Už viete, že retro štýl sa nebojí odvážnych sýtych, ale ani pastelových farieb. S našou záverečnou tabuľkou zladíte interiér do retro štýlu raz dva.Zaručené kombinácie farieb v retro štýle bývania:

Sivé odtiene
Horčicovo žltá
Červená
Krémová
Olivovo zelená
Oranžová
Pastelovo modrá
Pastelovo žltá
Bledo fialová
Tyrkysová

Pokiaľ ste sa v retro štýle nenašli, skúste naše ďalšie dizajnové tipy: elegantný štýl bývaniaorientálny štýlromantický štýlindustriálny štýl či pastelový štýl.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia