Predtým krv dnes luxus: Spoznajte históriu a symboliku červeného koberca

Doba čítania 5 minút Inšpirácia a zaujímavosti

V minulosti mala červená farba rôznu symboliku. A história červeného koberca je s ňou pevne spätá. Prečítajte si, prečo nás červený koberec fascinuje a kde sa po prvýkrát objavil.

Všetky stopy vedú do antického Grécka

Prvá písomná zmienka o červenom koberci podľa všetkého pochádza z roku 458 pred n. l. Grécky dramatik Aischylos vo svojej trilógii Oresteia opisuje život mykénskeho kráľa Agamemnóna, ktorý sa po rokoch vracia z Trójskej vojny. Jeho manželka kráľovná Klytaimnéstra prikáže služobníctvu rozvinúť pred jeho auto červený koberec. Nie ale preto, že by si svojho manžela tak vážila. Červený koberec v tejto antickej dráme podľa rôznych výkladov symbolizuje krv a blížiacu sa Agamemnónovu smrť. Ten si totiž z vojny späť do Mykén priviezol svoju milenku, veštkyňu Kassandru, z čoho nebola kráľovná príliš nadšená.

Kráľovná Klytaimnéstra sa síce tiež počas vojny zaplietla, a to s kráľovým bratrancom Aighistom, napriek tomu Agamemnónovi neodpustila jeho neveru a vinila ho predovšetkým zo smrti ich dcéry, ktorú obetoval bohom.

Spôsob, akým presne kráľovná so svojim milencom Agamemnóna zavraždili, sa líši podľa rôznych verzií príbehu, avšak rozprestretý červený koberec ho tu sprevádzal na istú smrť. Hnevu kráľovnej a jej milenca neunikla ani Kassandra, ktorá svoju smrť navyše vo veštbe predpovedala.

Červená farba v stredoveku: symbol urodzenosti a moci

„Ja, Kazisvet šiesty, z božej vôle kráľ,” povedal herec Martin Růžek v slávnej českej rozprávke Princezná so zlatou hviezdou. Čo to má ale spoločné s červenou farbou?

Práve červená farba v stredoveku symbolizovala krv Ježiša Krista a králi ju tiež prijímali ako svoju farbu, aby tým demonštrovali svoje bohom dané právo vládnuť.

Franský kráľ a prvý stredoveký rímsky cisár Karol I. Veľký si na svoju korunováciu ako symbol svojej „božskej autority na zemi“ obliekol červené črievice. Aj svoj palác nechal hojne vyzdobiť červenou farbou, ako symbolom svojej moci a autority.

Okrem moci a vznešenosti začala červená farba symbolizovať aj bohatstvo. Farbenie textilu na červeno bolo totiž v minulosti veľmi nákladné. Rozhodne si červené oblečenie alebo akékoľvek iné červené doplnky nemohol dovoliť hocikto.

Odtiaľ sa už pomaly dostávame k novodobej symbolike červenej farby a červeného koberca.

Račte sadnúť do prvej triedy … po červenom koberci

Reprezentatívnu funkciu a ukážku vyššieho spoločenského statusu začal červený koberec plne symbolizovať na začiatku 20. storočia.

Expresný vlak spoločnosti New York Central Railroad 20th Century Limited, ktorý počas dvadsiatich hodín dopravil pasažierov z New Yorku do Chicaga, začal v roku 1902 používať červené koberce.

Stevardi na vlakovej stanici rozvinuli červený koberec, po ktorom pasažieri prvej triedy vstupovali do jednotlivých vagónov. Chôdza po červenom koberci mala cestujúcim dať pocit výnimočnosti a významného spoločenského postavenia.

Odtiaľ pochádza príslovie „red carpet treatment”, ktoré do slovenčiny prekladáme ako „slávnostné zaobchádzanie” alebo „úctivé prijatie”.
Cesta týmto luxusným vlakom rozhodne nebola lacná. Linku vtedy využívali predovšetkým veľmi majetní obyvatelia New Yorku a Chicaga, ktorí pravidelne medzi týmito mestami cestovali. Lístok na cestu týmto luxusne vybaveným vlakom vyšiel v roku 1920 na 50 dolárov. Čo je v prepočte na dnešné ceny viac ako 685 eur. V roku 1928 tržby z ciest tohto vlaku priniesli spoločnosti New York Central Railroad 10 miliónov dolárov, a vo svojej dobe to bol vôbec najzárobkový vlak na svete.


Prvá hollywoodska premiéra s červeným kobercom

Prvá polovica 20. storočia predstavovala zlatú éru Hollywoodu. Rozmach filmových štúdií a zrod veľkých filmových hviezd viedol k vzniku novej tradície - okázalým filmovým premiéram.

Vôbec prvá premiéra, kde sa slávne filmové osobnosti prechádzali po červenom koberci, prebehla v roku 1922 v preslávenom kine Egyptian Theatre v Los Angeles. Zorganizoval ju majiteľ kina a podnikateľ Sid Grauman, ktorý v kine uviedol film Robin Hood v hlavnej úlohe s Douglasom Fairbanksom.

Červený koberec sa okamžite stal symbolom slávy, bohatstva a kúzla hollywoodskych hviezd a odvtedy nechýbal na žiadnej slávnostnej premiére.

Odovzdávanie Oscarov a zlomové roky pre červený koberec

Prvýkrát sa mohli televízni diváci pozrieť na odovzdávanie Oscarov v roku 1953. V tom čase sa ale prenosy z červeného koberca ešte do televízie nevysielali. Do programu televízneho vysielania to Akadémia filmového umenia a vied zaradila až od roku 1961. Vtedy síce televízia vysielala iba čiernobielo, aj tak mala táto prehliadka hviezd vystupujúcich zo svojich limuzín a kráčajúcich po koberci svoju jasnú symboliku. Červený koberec používaný na Oscaroch dokonca získal aj svoj špeciálny odtieň – academy red, a odvtedy nesmel chýbať na žiadnej slávnostnej udalosti. Videli ste ho na módnych prehliadkach, charitatívnych plesoch alebo gala večeroch.

V roku 2023 ale nastal zlom. Pri odovzdávaní Oscarov sa prvýkrát použil iný ako červený koberec. Po 62 rokoch sa hviezdy na odovzdávanie prestížnych filmových cien prechádzali po koberci vo farbe šampanského.

Červený koberec však svoju slávu rozhodne nestratil. Stále ho nájdete v luxusných hoteloch, nechýbajú často ani na firemných večierkoch, svadbách alebo súkromných oslavách. Jeho symbolika je univerzálne zrozumiteľná prakticky po celom svete.

Doprajte si luxus červeného koberca priamo u vás doma alebo na akcii, ktorú organizujete. Metrážny koberec PODIUM sa stane ozdobou každej svadby alebo výstavy.


V prípade, že zatúžite po luxusnom variante červeného koberca, nie je nič jednoduchšie ako siahnuť po štýlovom behúni SOLID, ktorý rozžiari každý interiér.

V Brene vám každý kúsok upravíme na mieru presne podľa vašich predstáv.

S výberom ideálneho koberca vám radi poradíme, a to on-line alebo priamo na niektorej z našich predajní.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia