Minimalistický štýl bývania: Ako začať meniť domov ešte dnes

Doba čítania 2 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Vzdušnosť, ľahkosť, jednoduchosť. Minimalizmus je o tom všetkom, ale aj o množstve ďalších. Štýl, ktorý dáva priestor hlavne vám, nie veciam okolo vás.

Čo je to minimalistický štýl

Môžete to zistiť už zo samotného názvu. Minimalistický štýl bývania si zakladá hlavne na jednoduchosti. Čo najmenej nábytku, čo najmenej doplnkov. Žiadne krikľavé farby, žiadna húšť dekorácií na komodách, stolíkoch alebo policiach.

Minimalisti nevlastnia príliš veľa – iba to, čo je pre nich dôležité a čo často používajú. A keď sa niečo používať prestane, ide to z domu. Celý minimalizmus totiž najlepšie vystihujú slová ako vzdušnosť a ľahkosť. Čím menej miesta zaberú veci okolo, tým viac miesta vznikne pre vás.

Vedeli ste, že?
Minimalizmus bol pôvodne umelecký smer, ktorý sa najskôr objavil v sochárstve a maliarstve.

Aké farby v minimalistickom štýle kombinovať

Medzi najpoužívanejšie farby minimalistického štýlu bývania patrí biela, béžová, sivá, čierna či zemitá hnedá. V minimalistickom bývaní býva všetko jemné a na prvý pohľad nevýrazné – čo platí hlavne pri stenách a podlahe. Myslite teda na to, že ak chcete svoje bývanie minimalistické, nemalo by „kričať“.

S farbami sa môžete hrať niekoľkými spôsobmi:

  • Skladajte podobné farby a odtiene vedľa seba.

  • Ľahko zvýrazňujte niektoré časti miestnosti (napr. pomocou tmavšieho nábytku).

  • Využívajte prírodné farby, ktoré pripomínajú kameň či drevo.

TIP
Minimalistický štýl je aj o kontrastoch
Biela a čierna, deň a noc. Oboje sú kontrasty, ktoré môžete uplatniť aj u seba doma. Dajte k svetlému kobercu tmavý stôl (alebo naopak) a z obyčajnej obývačky je zrazu obývačka minimalistická.


Ako vybrať podlahu či koberec, aby ste docielili minimalistický domov?

Podobne, ako je to v prípade farieb, aj pri podlahách a kobercoch by ste sa mali riadiť predovšetkým jednoduchosťou.

V minimalistických domácnostiach sa na podlahe vždy najlepšie vyníma čistý betón alebo drevo. Ide však o pomerne drahé materiály a oveľa jednoduchšou cestou pre vás môžu byť minimalistické PVC podlahy alebo minimalistické vinylové podlahy. Oba typy podláh vedia dokonale imitovať drevo.


Ak by ste sa vo svojom minimalistickom domove radi prechádzali aj po príjemných, huňatých kobercoch, hľadajte opäť nejaké v neutrálnych farbáchMinimalistické metrážne koberce aj minimalistické kusové koberce sú nenápadné, napriek tomu štýlové.

Tipy, ako s minimalistickým štýlom začať ešte dnes

Svoj nový minimalistický domov môžete skladať kúsok po kúsku bez toho, aby ste museli plánovať veľkú rekonštrukciu. Stačí vyskúšať nasledujúce:

  • Popremýšľajte, čo všetko máte doma navyše. Môže to byť napríklad oblečenie, ktoré nenosíte, knihy, ktoré nečítate, dekorácie, na ktoré sa už nechcete pozerať.

  • Zbavte sa nepotrebných vecí. Môžete ich darovať blízkym či charite alebo predať.

  • Rozprestrite dekorácie vo svojom dome tak, aby ich nebolo veľa na jednom mieste.

  • Povrchy (nábytok aj podlahu) udržujte čisté. Jednoduchosť minimalizmu spočíva tiež v tom, že sa nikde neváľa neporiadok.

  • Zlaďte miestnosť do neutrálnej farby. Začať môžete napríklad pri prestieradle alebo obliečkach.

Máte pocit, že minimalistický štýl nie je pre vás? Možno vám padne do oka skôr boho štýlelegantný štýl alebo škandinávsky štýl.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia