Laminátová vs. vinylová podlaha: jasná výhra vinylu

Doba čítania 3 minúty Ako vybrať
Pozrite si veľké porovnanie laminátových a vinylových podláh. Tu je víťaz jasný - argumentom nie je ani nízka cena laminátu, vinyl v akcii začína od 12 eur/m2.

Čo je laminátová podlaha

Na trhu sa prvýkrát objavila ako novinka koncom 70. rokov 20. storočia vo Švédsku.

Laminátová podlaha je jednoducho povedané drevotrieska zabalená do laminátového papiera, ktorý je zaliaty melamínovou živicou. Švédska spoločnosť chcela vytvoriť novú, lacnú podlahovú krytinu, čo sa podarilo, avšak na úkor jej vlastností.

Čo je vinylová podlaha

Vinylová podlaha je o niečo mladšia, samotný materiál objavil fyzik Regnault už v 19. storočí. Viac sa vinyl do povedomia dostal v 30. rokoch 20. storočia, keď sa s ním začalo experimentovať. Prvá vinylová podlaha nakoniec vznikla opäť vo Švédsku v roku 1947.

Vinyl sa stal rýchlo obľúbenou podlahovou krytinou. Dôvodom však nie je ani tak cena ako skôr jeho skvelé vlastnosti, napríklad odolnosť. Vinylová podlaha je de facto tvrdený plast a rozdeľujeme ho v podlahárstve na dva druhy:

  • Lepená vinylová podlaha – Na podklad ju inštalujete celoplošným lepením. Jej cena začína na nižších sumách, než je to pri plávajúcej vinylovej podlahe so zámkami

  • „Click“ vinylová podlaha – Možno ju poznáte aj pod názvom „plávajúca podlaha“. Na jej položenie nepotrebujete lepidlo, inštaluje sa pomocou tzv. click systému.

Laminátová vs. vinylová podlaha: výhody a nevýhody

Pozrime sa, ako sú na tom tieto podlahy z hľadiska viacerých parametrov. Vďaka tomu si rýchlo urobíte ucelený obraz aj o ich kvalite.

Prečítajte si tiež:
Vinyl vs. PVC

Laminátová vs. vinylová podlaha: Vinyl toho vydrží viac

Pri pohľade na parameter nazývaný odolnosť je jasným víťazom vinylová podlaha. Vinyl je odolnejší voči mechanickému poškodeniu, rovnako ako voči rozliatej tekutine.

To sa však nedá povedať o laminátovej podlahe. Všeobecne sa mení práve kvôli poškodeniu častejšie ako vinyl. Napríklad ak vám na podlahu spadnú kľúče, laminát sa môže odštiepiť, kým vinyl odolá nárazu. Laminátovej podlahe spôsobuje problémy aj rozliata tekutina. Najhoršia je horúca alebo vriaca voda, ktorá laminátovú podlahu zdeformuje.

Zistite viac aj o vhodných podlahách do kúpeľne, vinyl opäť boduje.


Laminátová vs. vinylová podlaha: Vinyl lepšie izoluje zvuk a teplo

Laminátová podlaha sa „preslávila“ tým, že je na nej počuť všetko. Posúvanie nábytku, hrajúce sa deti a každý krok, najmä ten zvierací – cupitajúce pazúriky psa či mačky sa na laminátovej podlahe rozliehajú po celom byte. Navyše všetko počujú aj susedia.

Vinyl v tomto smere opäť vyhráva, hluk sa po byte vďaka výborným izolačným vlastnostiam nerozlieha. Navyše taktiež skvele izoluje teplo.

TIP
Skúste si urobiť malý test: Prejdite sa bosou nohou po vinylovej, a potom aj po laminátovej podlahe. Na ktoré vás začali skôr studiť nohy?

Laminátová vs. vinylová podlaha: Vinyl je drahší, ale má to svoje dôvody

Asi vás po tom, čo sme vymenovali tie najväčšie pozitíva vinylovej podlahy, neprekvapí, že je drahšia ako laminátová podlaha.

Nepredstavujte si ale žiadne astronomické čiastky. Vinylové podlahy v akcii zaobstaráte už od 12 eur/m2, a to sa naozaj oplatí. Zistite, na koľko vás vyjde nákup vinylovej podlahy.

Pozrite si aj ďalšie články z nášho seriálu o vinyle:

Skúste vinyl!

Druhy vinylu: Click alebo lepený?

Ako zmerať podlahu pred nákupom a pokládkou vinylu

Sedem rád, ako pripraviť podlahu na pokládku vinylu

Pokládka vinylovej podlahy CLICK

Tipy a triky na čistenie vinylovej podlahy


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia