Koberec mesiaca a farba roka: Ako využiť jemné tóny v interiéri

Doba čítania 4 minúty Inšpirácia a zaujímavosti

Privítajte novú sviežu energiu. Rok 2024 už pozná svoju farbu a vy si ju tiež môžete dopriať. Prečítajte si, odkiaľ farba roka pochádza a ako si vďaka nej zútulníte svoj domov.

Odkiaľ pochádza farba roka

Pravdepodobne ste už niekedy mali v ruke štandardizovaný vzorník farieb. Napríklad, keď ste si vyberali farbu na vymaľovanie stien v izbe alebo farbu pohovky či koberca.

Vzorník farieb Pantone obsahuje 1 867 rôznych odtieňov farieb vrátane metalických, strieborných a reflexných farieb. Každý odtieň farby z ich vzorkovníkov je definovaný presným vzorcom miešania. To zaručuje, že ak si vyberiete farbu z tohto vzorkovníka, bude presne rovnaká bez ohľadu na to, kto ju vyrába.

S nápadom vyhlásiť farbu roka prišiel na prelome tisícročí Pantone Color Institute. Prvá farba roka bola predstavená v roku 2000. Každá farba roka predstavuje aktuálne svetové trendy. Zároveň by mala na prvý pohľad vyvolať určitú emóciu.

Prvá farba roka sa volala Cerulean. Jemné modré tóny mali predstavovať oblohu počas pokojného, jasného dňa. Vyjadrovala očakávanie, že nové tisícročie prinesie lepší zajtrajšok. Táto farba v sebe spájala nádej, pokoj a odpočinok.

Laurie Pressmanová, súčasná viceprezidentka Pantone Color Institute, vysvetlila, čo pre ňu farba roka znamená:

„Cieľom je ukázať ľuďom, akú majú farby moc. Farby hovoria vlastným jazykom. Ovplyvňujú aj naše správanie a dokážu odrážať aj našu osobnosť.”

Farba roka 2024 nesie názov Peach Fuzz

Za kódovým označením Pantone 13-1023 sa skrýva farba roka 2024. Farba Peach Fuzz osciluje medzi ružovou a jemne oranžovou farbou broskyne.

Podľa spoločnosti Pantone nabáda k spolupatričnosti a starostlivosti a vyvoláva pocity pokoja, láskavosti a nehy.

Túto konkrétnu farbu zvolila firma Pantone preto, aby ukázala, že aj v súčasnej dobe v sebe stále dokážeme nájsť empatiu a nádej na pokojnejšiu budúcnosť.


TIP
Farby v interiéri dokážu ovplyvňovať aj našu náladu, či už si to uvedomujeme, alebo nie. V článku Ako vybrať farbu koberca vás podrobne prevedieme pôsobením jednotlivých farieb.

Zútulnite si domov s farbou roka

Jemné, ale zároveň hravé broskyňové tóny farby Peach Fuzz premenia aj váš interiér. Farba roka skvele vynikne aj ako nová farba na stenách izby. Výhodou je pomerne univerzálne použitie. Hodí sa prakticky do každej miestnosti.

V tejto farbe sa môžete pohrať aj s rôznymi doplnkami, ako sú vankúše, deky alebo šály. A pokojne to vezmite od podlahy a stavte na nový koberec vo farbe roka.

Svetlý koberec opticky zväčší a rozjasní miestnosť. Celkovo môžu pastelové farby vniesť do vášho domova hravosť a zjemniť každú miestnosť. Prečítajte si naše tipy, ako využiť pastelové farby v interiéri.


Ako rozumne využiť metrážny koberec

metrážnym kobercom dokážete robiť zázraky. Pozrite si naše tipy, ako ho využiť v interiéri.

Od steny k stene: Klasika, ktorá pozdvihne každú miestnosť

Položením koberca od steny k stene zvýšite tepelný komfort pri došliapnutí a zlepšíte celkovú tepelnú izoláciu v miestnosti, zároveň zjednotíte štýl interiéru.

Celoplošný koberec nielen vo farbe roka vám pripravíme v akomkoľvek rozmere.

Nezabudnite si vybrať aj zodpovedajúce obvodové lišty, ktoré dodajú miestnosti luxusný vzhľad.

Kusový koberec na mieru: Objavte kúzlo obšívania

Aj z metrážneho koberca hravo urobíte kusový. Koberec vám odrežeme do požadovaného rozmeru a po jeho obvode obšijeme. Ten vďaka tomu získa väčšiu odolnosť a bude sa skvele hodiť do akejkoľvek miestnosti. Skúste umiestniť koberec napríklad pod jedálenský stôl. Ak máte spojenú jedáleň s kuchyňou, kobercom šikovne vymedzíte oba priestory.

Vneste do svojho domova štýl a eleganciu s kobercom vo farbe roka. Očarí vás napríklad perleťovo lesklý koberec NIKE s husto tkaným vlasom. Tento luxusný koberec pozdvihne každú miestnosť a zaistí vám ten najvyšší komfort pri došľape.

S výberom ideálneho koberca vám radi poradíme, a to on-line alebo priamo na niektorej z predajní BRENO.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia