Elegantný štýl bývania nikdy nevyjde z módy

Doba čítania 3 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Citát Coco Chanel, že ženy by mali míňať menej peňazí na oblečenie a viac na eleganciu, sa dá ľahko aplikovať aj na interiér. Elegantný štýl bývania je totiž nadčasový a nepodlieha trendom. Keď ho raz zdokonalíte, bude vám slúžiť dlhé roky tak dobre, ako dámskemu šatníku slúžia malé čierne šaty. Skrátka nikdy sa vám neopozerá.

Čo je elegantný štýl bývania

Ak chcete svojim blízkym jednoducho popísať elegantný štýl bývania, pravdepodobne použijete slová ako nadčasovosť, elegancia či vkus.

Elegantný interiér je nielen esteticky zariadený, má aj svoju charizmu. Ostatne Audrey Hepburn mala pravdu, keď povedala: „Elegancia je tá jediná krása, ktorá nikdy neslabne.“

Vedeli ste, že?
Elegancia ≠ minimalizmus

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že minimalizmus je synonymom slova elegancia, nie je tomu tak. Cieľom minimalizmu je vedomý nedostatok. Synonymom slova elegancia je pôvab a krása.

Základné prvky elegantného štýlu bývania

  • Kvalita – pri elegancii platí, že menej je viac. Myslite na Coco Chanel a namiesto mnohých prvkov siahnite po jednom, ale kvalitnom.

  • Doplnky áno, ale striedmo – ani pri elegantnom štýle bývania nezabúdajte na doplnky, ale všetko s mierou. Skúste sa pozrieť po mosadzných sochách, dizajnových vázach či elegantnom kusovom koberci.

  • Jednoduché farebné kombinácie – vyberajte si z overených kombinácií a snažte sa mať v interiéri maximálne dva až tri odtiene.


Typické materiály pre elegantný štýl bývania

Kvalita ide ruka v ruke s odolnými materiálmi. Zamerajte sa teda na drevo, kov, sklo alebo kameň. Neznamená to však, že by ste mali nakupovať to najdrahšie. Stačí napríklad len lampička k nočnému stolíku s kovovou nohou, sklenený stolík do obývacej izby a podobne.

Drevo sa najlepšie vyníma na podlahe. Drevená podlaha nie je lacnou záležitosťou, skúste sa preto pozrieť na PVC podlahy v elegantnom štýle či elegantné vinylové podlahy, ktoré sú kvalitné a od tých drevených ich častokrát ani nerozoznáte. Interiér prekukne aj vďaka elegantnému metrážnemu kobercu od steny k stene. Je to snáď tá najrýchlejšia a najviditeľnejšia premena, ktorú si môžete dopriať.

TIP 
Premeňte praktické zrkadlo na elegantnú dominantu

Pri vyberaní zrkadla v elegantnom štýle nemyslite iba na jeho veľkosť. Siahnite po kúsku, ktorý bude mať výrazný okraj – napríklad mosadzný alebo silné drevené rámovanie. Vždy ho laďte do podobného dekoru, aký majú nohy vášho nábytku.

Ako zladiť elegantný štýl bývania s praktickosťou

Pri elegantnom štýle býva orieškom zachovať estetický dojem a zároveň mať miesto na každodenné vyžitie. Vyriešiť to môžete napríklad dostatkom úložného priestoru, ktorý skryje všetko, čo na prvý pohľad nepatrí do elegantnému štýlu, napríklad diaľkové ovládanie.

Veríme, že vás tento štýl interiérového dizajnu zaujal, či už doma alebo len pre inšpiráciu. Treba poznamenať, že hlavné myšlienky a z nich vychádzajúce inšpirácie sú prinajmenšom zaujímavé na zamyslenie. Ak to stále nie je to pravé orechové, čo by sa vám doma páčilo, pozrite sa na ďalšie možnosti: orientálny štýl bývaniaromantický štýlindustriálny štýl či pastelový štýl.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia