ČISTIACE ZÓNY A ROHOŽE

ČISTIACE ZÓNY A ROHOŽE

Čistící zóny

Každá z čistiacich zón by mala zodpovedať veľkosti, funkčnosti, ale aj estetickému vzhľadu interiéru v budove. Ich dôležitosť spočíva predovšetkým v ochranných vlastnostiach, preto vďaka nim predĺžite životnosť a vzhľad podlahy. Čistiace zóny vám zaistia len obmedzené roznášanie nečistôt a prachu, čím budete preventívne chrániť zdravie osôb vo vnútri budovy.

U čistiacich zón sa oplatí investovať do kvalitných rohoží, ktoré vám zaistia dlhšiu životnosť vnútorných podláh. Ich správna funkčná dĺžka je cca tri až štyri metre.

 

Směr vzoru čistící zóny

„Aby čistiaca zóna mala požadovanú účinnosť, treba myslieť aj na správny smer vzoru s ohľadom na smer chôdze.“ (Viď obrázok.)


Pruhovaný vzor (viď obrázok) je u čistiacich zón takmer výhradne po dĺžke roly.

Čistiace zóny sa odlišujú tým, či ich umiestnite pred byt, rodinný dom, pred kanceláriu či inú reprezentačnú budovu. V byte vám postačí iba vonkajšia rohož. Pri rodinnom dome je najvhodnejším variantom kombinácia dvoch rohoží, jedna von a druhá do vnútorných priestorov, a to kvôli priamemu vstupu zvonku. V prípade väčších budov je už potrebné chrániť oveľa väčší priestor, ktorý by čo najlepšie chránil vnútorné podlahy pred rôznymi typmi nečistôt (kamienky v topánkach, exkrementy, blato a pod.). V tomto prípade je nutné zaistiť aj systém pokládky tak, aby čo najlepšie chránil.

Čistiaca rohož pohltí piesok, prach, sadze, vodu a ďalšie nečistoty, preto stačí len prejsť bez utierania podrážok. Pohltí 90% mokrých nečistôt, 79% suchých nečistôt a navyše ušetrí podlahové krytiny. Celkovo vám teda zaistí dlhšiu životnosť rohože, a to od kancelárií po vstupné haly, recepcie, obchodné reťazce, továrne, dielne a pod.

Hlavné výhody čistiacich zón:

- Čistá a chránená podlaha vo vašich vstupných priestoroch.

- Špeciálna štruktúra, ktorá zachytí nečistoty obyčajnou chôdzou.

- Zníženie nákladov na údržbu podláh - podľa našich skúseností až o 30%.

- Čistá rohož pri vstupe do firmy je perfektným uvítaním vášho hosťa.

„Až 80 % nečistôt je do budov a domov prinesených na podrážkach topánok.“

Ako tomu zabránite?

Riešením je opatriť vstupné priestory čistiacimi rohožami alebo zvoliť dnes už veľmi prepracované čistiace zóny, na ktoré sú pri výrobe kladené najprísnejšie kritériá kvality. Tieto moderné rohože, ktoré sú umiestnené vo vstupných priestoroch, dokážu zachytiť až 90% nečistôt a vyznačujú sa veľmi dlhou životnosťou.

Prečo opatriť vstup čistiacou rohožkou či čistiacou zónou?

Najmä v zime je do budovy nanesených najviac nečistôt v podobe prachu, blata, špiny zmiešanej s vodou alebo soľ. Tieto nečistoty kontaminujú ovzdušie v budove, ničia podlahu a tiež zvyšujú náklady na upratovanie. Vstup vybavený čistiacou zónou vám nielen spríjemní prostredie v objekte, ale taktiež zvýši bezpečnosť, ušetrí prácu a peniaze na údržbu interiéru.

Aký vplyv majú čistiace rohože na úroveň čistoty?

  • Najväčšie množstvo nečistôt sa do budovy dostane cez podrážky topánok alebo kolieska nákupných vozíkov, a to až 90%.
  • V letných mesiacoch sa väčšinou jedná o suché nečistoty, ako je štrk a piesok.
  • V zimných mesiacoch je to naopak prevažne voda spolu so soľou, bahno, ale aj posypový piesok a štrk.
  • Pokiaľ objekt nemá vybudovaný systém čistiacich zón, zvyšujú sa náklady na údržbu a čistenie podláh zhruba o 50 %.

Prečo čistiace zóny?

Vyrábané sú predovšetkým pre maximálnu elimináciu vnášania nečistôt do vnútorných priestorov, teda budov a objektov, kde je potrebné kontinuálne udržovať vysokú úroveň čistoty a hygieny. Pokiaľ sa rozhodnete pre ich inštaláciu, radosť vám bude robiť aj výrazné zníženie nákladov na upratovacie služby.

Vstupné rohože sú konštruované primárne tak, aby špina a nečistoty padali do priestoru medzi profilmi. Napriek tomu je potrebné vstupné čistiace zóny pravidelne udržiavať a čistiť, aby sme tak dosiahli ich dlhšiu životnosť.

Výber najvhodnejšej čistiacej zóny pre vašu domácnosť či objekt:

Aby čistiaca zóna plnila svoju funkciu efektívne, musí zodpovedať priestorom. Jedným zo základných kritérií je napr. úroveň prevádzky (počet ľudí) pri vstupe do budovy.

Pokiaľ sa rozhodnete, že vybavíte vstupy čistiacou rohožou, je dobré sa najskôr poradiť s odborníkom, ktorý vám navrhne najlepšie riešenie, teda správny typ rohože a jej rozmer.

Využiť môžete náš on-line chat, napísať nám e-mail na eshop@breno.sk či navštíviť jednu z našich predajní, kde vám s výberom radi pomôžeme. Nakupovať on-line môžete v oddelení čistiace zóny.


Přečtěte si i další články z kategorie Inpsirace