Boho štýl volá: Bývajte ako bohém

Doba čítania 3 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Skúste svetu ukázať svoje druhé, bohémske ja. Voľnomyšlienkársky interiér si získal srdce nejedného dizajnéra. Pridajte sa k nim, my vieme, ako na to.

Čo je to boho štýl

Slovo boho pochádza z francúzskeho výrazu bohème, ktorý súhrnne označuje voľnomyšlienkárske a umelecké duše – skrátka všetky bohémy.

Čo sa týka bývania, boho štýl si žije vlastným životom, nepozná jasné pravidlá a je opakom minimalistického štýlu bývania.

Základné prvky boho štýlu bývania


Požiadať bohéma, aby spísal pravidlá, nemá zmysel. Preto ani boho štýl bývania nemá jasné hranice, naopak dáva vám priestor – nechajte svoju bohémsku dušu vyšantiť v interiéri. Popustite uzdu spontánnosti, boho štýl bývania si o ňu priam pýta. 

V boho štýle bývania sa stretnete s viacerými prvkami, sú to najmä:

  • Prírodné materiály – boho interiér vás privádza späť k prírode, nájdete v ňom zemité a drevité tóny.

  • Veľa dekorácií – strapce, deky, vankúše, boho koberce, vázy a ďalšie kúsky. Skrátka všetko, čo vaša duša potrebuje.

  • Kombinácia zemitých farieb s výraznými odtieňmi – v interiéri dominujú prírodné farby, ale mnohí bohémovia radi pridajú jednu výraznú stenu.

  • Kombinácia vzorov – bohém sa nebojí rôznych vzorov, smelo kombinuje nekombinovateľné a ono to funguje!

  • Vrstvenie – deka na deku, vankúš k vankúšu. V bohémskom interiéri neplatí menej je niekedy viac.


3 tipy, ako vniesť boho štýl bývania do vášho interiéru

1. Začnite od podlahy

Boho interiér si vyžaduje zemitú podlahu, na ktorej bude každý krok pripomínať chôdzu ako po matke Zemi. Drevité odtiene sú pre boho štýl základným kameňom. Samozrejme nepotrebujete hneď drevenú podlahu, ktorá by váš rozpočet doslova vysala. Siahnite skôr po podlahách, ktoré drevo úspešne imitujú, ako napríklad vinyl alebo PVC. Navyše ich údržba bude jednoduchšia.

TIP
Krásnu podlahu v dekore dreva doplňte boho kusovým kobercom napríklad z juty či prírodnej trávy. Prípadne vyskúšajte boho metrážny koberec od steny k stene, ktorý zjednotí a uzemní celý interiér.

2. Boho doplnky

Boho štýl bývania po vás chce, aby ste svetu ukázali všetko, čo doma máte. Doplnkov nikdy nebude dosť.

Na stenu napríklad zaveste:

  • obrazy,
  • macramé,
  • prírodné tapety,
  • lapače snov,
  • drevené hodiny.

Do okna vložte kvety, na stôl položte vázu. Sedačka v boho interiéri potrebuje vankúše a deky. Tieto doplnky môžete obmieňať aj podľa ročného obdobia.

3. Boho nábytok

Nezabudnite ani na boho nábytok, iba tak do seba všetko dokonale zapadne. Pri zariaďovaní sa sami seba spýtajte: „Čo by urobil bohém?“

Odpoveď je jednoduchá – vzal by z pôdy a od príbuzných všetko staré, čomu sa dá vrátiť duša, a skombinoval by to so súčasnými kúskami. Opäť by prevažovali prírodné farby, nechýbal by ratanový nábytok, závesné kreslá alebo hojdacie siete.

Ako vidíte, vytvoriť bohémsky štýl bývania nie je žiadna veda. Ak vás to neláka, skúste naše ďalšie dizajnové tipy: retro štýlelegantný štýl bývaniaorientálny štýlromantický štýlindustriálny štýl alebo pastelový štýl.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia