Podlahársky slovník od A po Z

Čas čítania 4 minúty
Ako vybrať podlahu
Pochopte svojho podlahára raz a navždy. Dosť bolo otázok. S týmto ťahákom najbežnejších podlahárskych výrazov už nebudete vedľa ako tá jedľa.
muž pozerajúci do počítača a kníh

Anhydrit

toto slovo označuje minerál. V spojitosti s krytinami sa stretnete skôr s anhydritovými podkladmi. Nie je to však finálna povrchová krytina, ide o liaty podklad, na ktorý ešte len pokladáme krytinu, po ktorej chodíme (vinylPVC/linokoberec, ...). Anhydrit však nie je vhodný ako finálny podklad, v dôsledku poklesu pevnosti hrozí drobenie. Vrchná vrstva sa preto musí odbrúsiť a preliať samonivelačnou stierkou.

Bežný meter pri podlahových krytinách

alebo aj v skratke bm. Na túto jednotku narazíte pri podlahách, ktoré sa predávajú v roliach (metrážne kobercePVC). Jeden bežný meter neznamená jeden meter dĺžky z podlahovej krytiny, ale jeden meter po celej šírke rolky.

Dilatačná medzera | Dilatačná škára | Dilatácia

je medzera medzi plávajúcou podlahou a stenou či inými konštrukčnými prvkami. Funkciou dilatačné medzery je vytvoriť priestor na pohyb podlahy, ktorá pracuje. Ak by dilatačné medzery neexistovali, došlo by k deformácii podlahy. Dilatačná medzera sa zakrýva lištou. Skúste náš praktický držiak odstupu. Pozor, dilatačná škára v stavebníctve znamená niečo trochu iné.

Kobercové štvorce

sú kobercové „dlaždice“ s rozmermi 50 × 50 cm. Stretnúť sa môžete aj s pojmom objektové štvorce. Kobercové štvorce sa vyrábajú v rôznych vzoroch a môžete ich navzájom ľubovoľne kombinovať. Prečítajte si, ako na pokládku kobercových štvorcov.

Kročajová izolácia

ide o druh hlukovej izolácie. Kročajová izolácia tlmí hluk vytvorený chôdzou, dupotom či posúvaním stoličiek po podlahe. Skúste naše tipy na zlepšenie kročajovej izolácie.

Kročajový hluk

rušivý hluk, ktorý vzniká pri kontakte s podlahou. Môže ísť o chôdzu, dupot, posúvanie nábytku. Tento zvuk sa prenáša priľahlými stenami či stropom a šíri sa vzduchom ďalej aj do susedných priestorov.

Lino

pojem z minulosti. Podlahová krytina, ktorú sme pred rokom 1990 nachádzali v domácnostiach, školách či na úradoch, materiálovo išlo aj o PVC.

Linoleum

prírodná podlahová krytina. Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, živíc, korkovej alebo drevitej múčky, vápenca a juty. Prečítajte si viac o rozdiele medzi linou a linoleom.

Nášľapná vrstva

ochranný film nanesený na povrchu podlahy, ktorý chráni dekor pred zničením.

Penetrácia (penetračný náter)

toto slovo sa častokrát skloňuje pri pokládkach podlahy. Penetrácia uzatvára póry podkladu (napríklad betónu) pred vyrovnaním samonivelačnou stierkou kvôli priľnavosti. Rovnako tak uzatvára póry podkladu aj pred inštaláciou (lepením) podlahovej krytiny kvôli správnemu použitiu a schnutiu lepidla. Znižuje prašnosť a nasiakavosť.

Plávajúca podlaha

druh podlahy pomenovaný po typickom spôsobe pokládky, pri ktorom do seba jednotlivé diely ľahko zapadnú, a to vďaka tzv. CLICK systému alebo zámkovému spoju. Zistite, ako vybrať plávajúcu podlahu.

Protišmyková podložka

zabraňuje posúvaniu a kĺzaniu kobercov všetkých veľkostí i tvarov, spoľahlivo s ňou predídete vytváraniu nevzhľadných vĺn a nebezpečnému pošmyknutiu. Protišmykové podložky oceníte predovšetkým na hladkých tvrdých podlahách, ako je vinyl, PVC, parkety, dlažba či drevo.

Prechodová lišta

moderný nástupca prahu, ktorý opticky vyrovnáva predel medzi jednou a druhou miestnosťou alebo typom podlahovej krytiny. Prečítajte si, aké výhody má prechodová lišta.

PUR vrstva

vrchná vrstva podlahy, ktorá zaceľuje mikropraskliny. Vďaka tejto ochrannej vrstve sa špina nedostáva do štruktúry podlahy a upratovanie je tak jednoduchšie.

Rigidné podlahy

sú vinylové podlahy novej generácie s inovatívnou nosnou vrstvou, ktorá je doplnená o minerálnu zložku - kameň. Rigidné podlahy fungujú na princípe zámku CLICK, spadajú teda do skupiny vinylových plávajúcich podláh (CLICK). Súčasťou lamely už je aj integrovaná podložka. Ďalšie výhody nájdete v článku Rigidné podlahy: Prekonajú vaše očakávania.

Samonivelačná stierka

tento pojem je odvodený od slova nivelácia, teda vyrovnávanie. Samonivelačná stierka je vyrovnávacia vrstva, vďaka ktorej získate dokonale rovný, hladký a pevný podklad pre samotnú pokládku. Skúste naše tipy na prípravu podlahy na pokládku.

Tepelná izolácia

táto vrstva izoluje chlad. Slúži na úsporu energií a tepelný komfort.

Trieda záťaže

ide o hodnotu v technickom liste, ktorá vám povie, akú vysokú záťaž zvládne daná podlaha. Čím vyššia hodnota, tým lepšie. Pre domácnosti sú určené podlahy s triedou záťaže od 21 až do 23, pre komerčné priestory rozmedzie 31 až 34. Najvyššiu triedu záťaže majú podlahy určené do priemyselných priestorov (41 až 43). Viac o triedach záťaže sa dozviete v článku
Ako vybrať tú správnu podlahu.

Sledujte nás

Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Ako vybrať podlahu

  • Ručne tkaný koberec.

    Milióny pod nohami: najdrahšie koberce sveta

    Od perzských pokladov po koberce posiate perlami. Preskúmajte svet najdrahších kobercov a zistite, čo stojí za ich závratnou cenou.

  • Behúň umiestnený na schodisku.

    Ako vybrať koberec: behúň v hlavnej úlohe

    Behúň je praktický typ koberca, ktorý je obzvlášť užitočný v menších priestoroch, ako sú chodby, predsiene alebo schodiská. Poďte sa s nami pozrieť, ako vybrať ten najvhodnejší do svojej miestnosti.

  • pani vyberá vinylovú podlahu

    Hrúbka vinylovej podlahy: Čo ovplyvňuje a prečo sa nezamerať iba na ňu

    Pri výbere vinylovej podlahy sa stretnete s mnohými termínmi a parametrami. Jedným z nich je hrúbka. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko hrúbka vinylovej podlahy ovplyvňuje a ako si vybrať tú správnu pre vaše potreby.

  • Kusový koberec v spálni.

    5 dôvodov, prečo mať v spálni koberec

    V spálni sa dejú veci. Čo sa frekvencie a dĺžky týka – najčastejšie v nej spíme. Tejto bohuľubnej činnosti sa venujeme až tretinu svojho života. Všetci vieme, že kvalitný odpočinok je základ, možno ste ale nevedeli, že na kvalitu spánku môže pozitívne pôsobiť aj koberec. Máme aj ďalšie dôvody, prečo ho mať v spálni.