Anglický štýl bývania: čaro tradičnej elegancie

Doba čítania 4 minúty Inšpirácia a zaujímavosti

Anglický štýl bývania je synonymom pre eleganciu a útulnosť. Čerpá z bohatej histórie a kultúrneho dedičstva Anglicka. Máme pre vás návod, ako naňho.

Historické korene anglického štýlu bývania: interiér má svoj charakter

Anglický štýl bývania nevznikol zo dňa na deň, predchádzalo mu niekoľko storočí. Za jeho súčasnou charakteristikou stojí mnoho epoch, vrátane georgiánskeho, viktoriánskeho a eduardovského obdobia. Tie so sebou priniesli nasledujúce špecifické prvky, ktoré dodávajú anglickým domom ich charakteristický vzhľad:

 • Georgiánske obdobie – vďačíme mu za symetrické fasády, veľké okná a dôraz na detail.
 • Viktoriánske obdobie – prinieslo charakteristickú bohatú výzdobu, tmavé drevo a ťažké textílie.
 • Eduardovské obdobie – pridalo do interiérov ľahšie a vzdušnejšie prvky, kombináciu klasických a modernejších štýlov.


Kľúčové prvky anglického štýlu bývania

Architektúra je jasná - typické sú červené tehly alebo kameň a k tomu krásna anglická záhrada.

V interiéri je anglický štýl bývania charakteristický masívnym dreveným nábytkom, často vyrobeným z duba alebo mahagónu. Nábytok je spravidla zdobený zložitými rezbami a má elegantné, tradičné tvary. Kľúčovým prvkom sú tiež pohodlné čalúnené pohovky a kreslá, často s kvetinovými alebo pruhovanými vzormi a legendárne tzv. „chesterfield“.

Farby prevažujú teplé, zemité tóny, ako je béžová, hnedá, olivovo zelená a bordová. Na stenách nájdete tapety s jemnými vzormi.

Doplnky tvoria ťažké závesy, koberce a vankúše. Typickým doplnkom sú aj obrazy krajinomalieb alebo loveckých scén. Nezabúdajte, že v Anglicku často prší, v interiéri preto nesmie chýbať krb, ktorý mu v sychravom počasí dodá tú správnu atmosféru.


Anglický štýl bývania: tipy na zariadenie kuchyne, obývačky, spálne a balkóna

Kuchyňa v anglickom štýle: Chce to rustikálne doplnky

V kuchyni anglického štýlu by nemali chýbať skrinky natreté na bielo alebo v pastelových farbách. Skúste siahnuť aj po doplnkoch v podobe vintage kuchynského náčinia, ktoré dodajú priestoru autentický nádych.

Podlahy voľte v zemitých tónoch imitujúce drevo. Siahnete po vinylovej podlahe v anglickom štýle bývania alebo po PVC podlahe v anglickom štýle bývania.

Obývacia izba v anglickom štýle: Dominuje sedačka a koberec

Kde si sadol Sherlock Holmes, keď potreboval premýšľať? Bola to vždy pohodlná sedačka alebo kreslo s bohatým čalúnením.

Nebojte sa kvetinových vzorov alebo pruhovaných poťahov. Nemusíte cestovať do Anglicka, Anglicko si vytvoríte aj doma.

Útulnosť dodajú priestoru aj vankúše a deky v teplých, zemitých tónoch. Nezabúdajte tiež na kusový koberec v anglickom štýle alebo metrážny koberec v anglickom štýle.


Spálňa v anglickom štýle: Použite jemné, upokojujúce farby

Spite ako anglická šľachta – chce to posteľ s nebesami. K posteli pridajte nočné stolíky a komody s ozdobnými úchytmi. Majte na nich štýlové lampy a napríklad fotky rodiny.

Použite jemné, upokojujúce farby, ako je krémová, pastelová modrá, svetlo ružová alebo sivá, aby sa vám dobre spalo.

Nezabúdajte, že prvý krok ráno je dôležitý. Šliapnite do mäkkého kusového koberca v anglickom štýle.

Balkón v anglickom štýle: Kov a rastliny sú správnou kombináciou

Kovový alebo drevený nábytok vo vintage štýle je ideálny pre balkón v anglickom štýle. Nezabúdajte na čaro anglických záhrad a preneste ho na balkón.

Použite napríklad kvetináče z terakoty alebo kovu a vysaďte kvety ako je napríklad ruža, levanduľa, bylinky a popínavé rastliny.

Na balkón skúste:
 • Svetielka – lucerny a sviečky.
 • Textílie – vankúše a deky v jemných farbách a kvetinových vzoroch.
 • Koberec – aby vás neprekvapil chlad od nôh, skúste kusové koberce z radu REDUCE alebo ADRIA, ktoré sú určené aj do exteriéru. Prípadne siahnite po umelej tráve. Zistite, ako vybrať umelú trávu pre balkón.
 • Anglický štýl bývania dodá vášmu interiéru nadčasovú eleganciu a zároveň útulnosť, navyše sa hneď tak neopozerá.

  Keby ste si neboli istí, že je anglický štýl bývania to pravé pre vás, pozrite si naše ďalšie dizajnové tipy: prímorský štýl bývaniaprovensálsky štýljaponský štýlretro štýlelegantný štýlorientálny štýlromantický štýlindustriálny štýl alebo bohémsky štýl.


  Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia