Aký je rozdiel medzi linom, linoleom a PVC podlahou?

Doba čítania 2 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Premýšľate o novej podlahovej krytine do svojho interiéru? Chceli by ste niečo moderné, efektné a zároveň praktické? Lino, PVC, linoleum či marmoleum? Ako sa vlastne v tých pojmoch vyznať? Vysvetlíme vám, aký je rozdiel medzi linom, linoleom a PVC podlahou a pomôžeme vám vybrať tú najvhodnejšiu podlahovú krytinu.

Lino: pojem z minulosti

Pojem lino si väčšina z nás spojí s podlahovou krytinou, ktorú sme pred rokom 1990 nachádzali vo svojich domácnostiach, na úradoch, v školách či v nemocniciach. Vyznačovala sa obmedzeným výberom farieb a vzorov.

PVC podlaha: moderná podlahová krytina

Dnes sú s pojmom lino často spájané tzv. PVC podlahy, ktoré sa však vyznačujú výbornými užívateľskými vlastnosťami. Ľahko sa inštalujú, čistia, sú odolné proti mechanickému poškodeniu a vykazujú dlhú životnosť.

PVC podlahy navyše dobre izolujú chlad zo zeme a môžeme ich pokladať aj na podlahové vykurovanie. Medzi ich nespornú výhodu patrí výroba vo veľkom množstve farieb a dekorov. Verne imitujú ľubovoľný povrch, či už ide o rôzne druhy drevín, kameň, keramickú dlažbu alebo korok.


Linoleum: prírodná alternatíva

Naopak pod pojmom linoleum nájdeme prírodnú podlahovú krytinu, ktorá sa začala vyrábať už koncom 19. storočia.

Vedeli ste, že?
Názov linoleum vznikol spojením dvoch latinských pojmov: linum (ľan) a oleum (olej).

Tieto dve kľúčové suroviny sa na výrobu linolea používajú dodnes. Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, živíc, korkovej alebo drevitej múčky, vápenca a juty. Pridávajú sa aj rôzne pigmenty. Linoleum s korkovou múčkou je mäkšie, a preto sa väčšinou rýchlejšie opotrebuje, zatiaľ čo linoleum s drevitou múčkou je pevnejšie a viac odoláva mechanickému poškodeniu.

Často nájdete toto „lino“ pod obchodnou značkou „marmoleum“. Medzi výhody tejto podlahovej krytiny patrí dobrá odolnosť, dlhá životnosť a zachovanie nemenného vzhľadu. Nevýhodou sú naozaj vysoké nároky na pokládku, vyššia cena a nutnosť pravidelnej údržby (voskovania).

Teraz už viete, čo sa skrýva pod pojmami lino, linoleum či PVC podlaha. Záleží len na Vás, pre akú podlahovú krytinu sa rozhodnete. S jej výberom Vám poradíme v článku Ako vybrať tú správnu podlahu.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia