Ako vybrať linoleum/lino/PVC

Doba čítania 3 minúty Ako vybrať

Pri výbere podlahy nechcete šliapnuť vedľa. Chodiť po nej totiž budete niekoľko rokov. Ako teda vybrať linoleum? S týmto návodom to zvládnete ľavou zadnou.Lino/PVC patrí k najobľúbenejším podlahovým krytinám u nás. A to hneď z niekoľkých dôvodov: Jeho cena je priaznivá, rýchlo a ľahko sa čistí a má dlhú životnosť.

Vedeli ste, že?
PVC podlaha sa častokrát mylne nazýva aj linoleum alebo lino. Pokiaľ teda kupujete lino, kupujete si vlastne PVC podlahu. Všetko pekne vysvetľujeme v článku: Aký je rozdiel medzi linom, linoleom a PVC podlahou?

Ako vybrať lino/PVC: Podľa miestnosti

Každá miestnosť má svoje špecifiká. Najviac sa pohybujeme v kuchyni a v obývačke. Nesmieme zabúdať ani na vstupné priestory, ktorým dajú príchody a odchody celej rodiny zabrať – nanášame domov kamienky, blato, na podlahu hádžeme tašky s nákupom, aktovky, parkujeme kočíky…

Aj preto je dôležité sa pri kúpe lina/PVC pri jednotlivých miestnostiach zamerať na triedy záťaže.

Bytové triedy záťaže Popis
Trieda záťaže 21 Lino/PVC vhodné do menej zaťažovaných priestorov ako je spálňa, kde väčšinu času trávite v posteli. Patrí sem aj detská izba, kde sa síce odohrávajú veselé hry vašich potomkov, vďaka váhe a veľkosti dieťaťa to však podlahu až tak nezaťaží.
Trieda záťaže 22 Lino/PVC vhodné do stredne zaťažovaných priestorov ako je obývacia izba, kde najviac trpí podlaha okolo sedačky. Hodí sa aj do kuchyne.
Trieda záťaže 23 Lino/PVC vhodné pre najzaťažovanejšie priestory, napríklad chodby. Tu dostáva podlaha poriadne zabrať najmä v okolí dverí, kam prídete s mokrými topánkami, kamienkom na podrážke alebo na ihličkových podpätkoch. Ďalším veľmi zaťažovaným miestom je jedáleň alebo kuchyne. Na podlahu tu vyvíjajú tlak stoličky na tenkých nohách, navyše s veľkým zaťažením.

Ako vybrať lino/PVC: Podľa rozpočtu

Neoddeliteľnou súčasťou výberu podlahy je aj váš rozpočet. Ten len tak nepominiete. Našťastie lino/PVC podlahy začínajú na veľmi priaznivých cenách.

Napríklad na izbu veľkosti 16 m2 môžete počítať aj s rozpočtom do 210 eur. Pokiaľ sa teda zameriate na tú najnižšiu cenovú triedu. Viac o tom, koľko stojí nová podlaha, si môžete prečítať v článku: Linoleum cena: Ako lacné je PVC.

TIP
Ako ušetriť pri nákupe PVC/lino podlahy
Pozerajte sa po PVC v akcii, tu môžete naraziť na poklady za veľmi priaznivé ceny.

Ako vybrať lino/PVC: Podľa vlastností

Výber lino/PVC podlahy samozrejme nestojí a nepadá iba na triedach záťaže a rozpočtu. Dôležité sú aj ďalšie vlastnosti a ukazovatele, ktoré vám pomôžu nájsť podlahu snov.

1. Hrúbka lino/PVC podlahy

Tento parameter určuje komfort chôdze. Čím hrubšia podlaha, tým lepší došľap a tepelnoizolačné vlastnosti môžete očakávať.


Pokiaľ chcete komfort pri lino/PVC podlahe ešte zvýšiť, skúste lino/PVC s filcom, ktorý znižuje kročajový hluk a tiež viac izoluje ako PVC podlaha bez filcu. Od tejto vychytávky však neočakávajte tak výborný tepelnoizolačný efekt ako pri koberci.

TIP
PVC s filcom sa skvele hodí na renovácie podláh s menej hladkým povrchom, napríklad pri pokládke na parkety.

2. PUR vrstva u lino/PVC podlahy

Táto posledná ochranná vrstva chráni podlahu pred poškodením. Navyše sa vďaka PUR úprave podlahová krytina lepšie udržuje. PUR vrstva totiž uzatvára všetky povrchové mikropraskliny, čím zamedzí vniknutiu špiny do podlahy.

3. Piktogram kolieskovej stoličky pri lino/PVC podlahy

Jedná sa o malú kresbu kolieskovej stoličky, ktorá vám veľa napovie. Lino/PVC podlaha s piktogramom kolieskovej stoličky totiž zvládne aj väčšiu záťaž. V prípade, že už doma máte menej odolnú podlahu, skúste ju ochrániť pomocou podložky pod kolieskovú stoličku.

4. Dekor lino/PVC podlahy


Jednou z veľkých výhod lino/PVC podlahy je množstvo ponúkaného dekoru. Lino/PVC podlaha ponúka rôzne drevené varianty. V prípade voľby gravírovaného povrchu bude na prvý pohľad na nerozoznanie od dreva.

V poslednej dobe sú v obľube aj PVC s dekorom betónu, ktoré skvele zapadnú do interiéru v industriálnom štýle. Inšpirujte sa tipmi pre váš interiér v Industriálnom štýle bývania.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia