Ako ušetriť za vykurovanie? Stavte na kvalitný koberec

Doba čítania 4 minúty Inšpirácia a zaujímavosti
Viete, že vo väčšine miestností stačí vykurovať na 18 °C? Znížením teploty môžete výrazne ušetriť za vykurovanie každý rok. Aby ste si teplo v domácnosti lepšie udržali, vyberte si príjemný a kvalitný koberec. Ponúka jedinečné izolačné vlastnosti, ktoré vám pomôžu udržať rodinný rozpočet za teplo pod kontrolou.

Aj o jeden stupeň nižšia teplota predstavuje stovky úspor

Odborníci z ekologických organizácií Hnutie dúha alebo Greenpeace odporúčajú znížiť teplotu v domácnosti o 1–2 °C.

Skrýva to v sebe hneď niekoľko benefitov. Okrem výraznej finančnej úspory šetríte životné prostredie a zlepšujete aj svoje zdravie.

Nadmerné vykurovanie vysušuje vzduch a môže spôsobiť aj vysušovanie slizníc. Kvôli tomu sa potom horšie dýcha a kvalita spánku výrazne klesá.

Znížením teploty v domácnosti iba o 1 °C dokážete znížiť náklady na vykurovanie až o 6 % ročne. A to už predstavuje naozaj slušnú úsporu stovky eur. Aj keď ceny energií už nerastú takým tempom, stále tvoria významnú položku rodinného rozpočtu.

Zároveň vám nižšia teplota zaistí aj kvalitnejší spánok. Všeobecne sa odporúča napríklad v spálni držať teplotu okolo 18 °C.

Možno je to pre vás príliš veľký teplotný šok a máte strach, že vám bude napríklad zima na nohy. Zvlášť pokiaľ máte doma chladnú dlažbu alebo laminátové podlahy.

Koberce v sebe dokážu zadržať teplo. Preto slúžia už po stáročia ako preverená tepelná izolácia.

Chôdza po nich je tiež pocitovo príjemnejšia a zároveň vám teplo z miestnosti neuniká tak rýchlo ako v prípade hladkých podláh.

Na druhu záleží: Ako vybrať koberec, ktorý najlepšie drží teplo

Pri výbere koberca, ktorý doma udrží čo najviac tepla, hrá dôležitú úlohu niekoľko faktorov. Aby koberec udržal teplo, nemusí byť drahý.

Ideálne sú v tomto ohľade kvalitné metrážne koberce s filcovým podkladom, ktoré položíte od steny k stene. Práve filcový podklad dokáže zadržať oveľa viac tepla ako koberce bez nej.

Vďaka svojim vlastnostiam a technológii spracovania dokážu poskytnúť okrem výborných tepelnoizolačných vlastností aj vysoký komfort v podobe mäkkého došľapu.

Dodatočnú tepelnú izoláciu pridáte aj inštaláciou podložky pod koberec FLOORWISE. Tá vám zaručí komfortnejší došľap a pridá miestnosti útulnosť.

Podľa čoho vybrať kvalitný koberec, ktorý udrží teplotu v miestnosti:

Filcový podklad – táto tepelnoizolačná vrstva tvorí pevnú súčasť koberca. Nájdete ju na spodnej strane koberca. Slúži aj ako vyrovnávacia vrstva. Vie zvýšiť tepelný komfort koberca, znižuje kročajovú hlučnosť a koberec je vďaka nej tiež celkovo mäkší na došľap.

Výška vlasu - čím vyšší vlas, tým lepšie izolačné vlastnosti koberec ponúka. Napríklad huňaté koberce shaggy vás okúzlia svojou mäkkosťou a vysokým tepelným komfortom. Na takom koberci rozhodne nebudete mať studené nohy.

Hustota vlasu – kvalitné koberce poznáte aj podľa hustoty vlasu. Čím hustejší, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Navyše sú koberce s hustým vlasom príjemné na došľap a krásne mäkké.

Materiál koberca - niektoré materiály dokážu zadržať teplo lepšie ako iné. Vynikajúce vlastnosti v tomto smere ponúkajú vlnené koberce. Vlna drží teplo a taktiež udržuje prirodzenú vlhkosť v miestnosti.

Metrážny koberec ponúka väčšiu tepelnú izoláciu

Ak váhate, či obstarať metrážny koberec, alebo sa spoľahnúť na kusový, potom záleží predovšetkým na vašich preferenciách.

Ako metrážne tak aj kusové koberce ponúkajú výborné tepelnoizolačné vlastnosti.

V prípade metrážnych kobercov je zadržanie tepla účinnejšie. Koberec pokrýva celú podlahovú plochu a teplo tak nemá kadiaľ unikať.

Kusové koberce ale majú aj svoje výhody. Pokiaľ napríklad chcete zvýšiť tepelný komfort len na niektorých miestach v spálni alebo v obývacej izbe, stačí umiestniť koberec pred posteľ alebo sedačku.


V prípade detských izieb je ideálne vybrať si kvalitný detský metrážny koberec. Zútulní detskú izbu, vytvorí mäkký a hrejivý hrací priestor a zvýši bezpečnosť.

Po celoplošnom koberci sa deti len tak nešmýkajú pri hre, a navyše aj dopad na koberec je mäkší.

V prípade koberca si nahromadené teplo doma udržíte dlhšie. Preto zníženie celkovej teploty tak nepocítite ako v prípade chladnej dlažby a iných hladkých podláh.

Pripravte sa na zimu a pozrite sa na celú ponuku kobercov z kvalitných prírodných aj syntetických materiálov a zútulnite si domov.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia