Ako zariadiť detskú izbu: Myslite aj na podlahu

Doba čítania 4 minúty Ako vybrať
Povoľte pri zariaďovaní detskej izby uzdu svojej fantázii a ponorte sa do ríše rozprávok, u tínedžerov do ríše ich preferencií. Pri výbere všetkých tých postelí, skríň a doplnkov sa bohužiaľ často zabúda na podlahu. Tá pritom v detskej izbe zohráva dôležitú úlohu.

Konajú sa tu bitky o hrad, bály princezien, zápasy pokémonov, hrá sa futbal, stavia lego a tvorí z plastelíny – skrátka v detskej izbe sa toho deje!

    Aj preto si táto miestnosť zaslúži premyslený výber podlahy, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • správne vybraná podlaha môže podporiť kreativitu detí
  • deti trávia vo svojej izbe veľa času a zaslúžia si pohodlnú podlahu
  • deti na podlahe často sedia, bude sa hodiť aj tepelný komfort

Ako zariadiť detskú izbu: Odolnosť podlahy je zásadná

Pri výbere podlahy do detskej izby sa zamerajte na jej odolnosť. Začať s výberom môžete už pri záťažovej triede 21.

Bytové triedy záťaže Popis
Trieda záťaže 21 Podlaha vhodná do primerane zaťažovaných priestorov, napríklad do detskej izby.
Trieda záťaže 22 Podlaha vhodná do stredne zaťažovaných priestorov, napríklad do kuchyne.
Trieda záťaže 23 Podlaha pre najzaťažovanejšie priestory, napríklad do chodby.

Čo sa odolnosti týka, záleží, či vyberáte podlahu pre malé dieťa, alebo teenagera. Menšie dieťa s nízkou váhou nepotrebuje podlahu s vyššou odolnosťou ako 21, u tých starších si však v prípade použitia kolieskovej stoličky podlaha zaslúži vyššiu triedu záťaže. Aj preto je lepšie siahnuť rovno po podlahovej krytine s piktogramom kolieskovej stoličky, ktorá tlak koliesok hravo zvládne. Podlahu ochránite aj pomocou podložky pod kolieskové stoličky

Ako zariadiť detskú izbu: Výhody vinylových a lino/PVC podláh

Najčastejšími typmi podláh do detskej izby sú vinyl a lino/PVC. A to hneď z niekoľkých dôvodov:

Výhody lino/ PVC podláh Výhody vinylových podláh
✔ Jednoduchá údržba ✔ Jednoduchá údržba
✔ Prívetivá cena ✔ Odolnosť voči tekutinám
✔ Veľký výber vzorov ✔ Veľký výber vzorov
✔ Príjemný pocit pri chôdzi ✔ Príjemný pocit pri chôdzi
✔ Pocitovo nechladí


V týchto kategóriách máte na výber veľké množstvo podlahových krytín. V detskej izbe je však dôležitý komfort, pri vinyle a lino/PVC podláh sa preto pozerajte aj na ďalšie dodatočné vlastnosti.


  • Dôležitá je nášľapná vrstva, ktorá plní aj funkciu ochranného filmu. Vďaka nej vydrží dekor podlahy dlhšie bez poškodenia.

  • Ak vás láka jednoduchá údržba, siahnite po lino/PVC či vinyle s PUR vrstvou Tá uzatvára všetky mikropraskliny, nečistoty teda zostávajú na povrchu. Vaša podlaha si vďaka PUR vrstve dlhšiu dobu zachová nový vzhľad.

Detská izba a koberec, to je jasná voľba

Snáď najčastejším doplnkom v detských izbách je detský kusový koberec, najmä v kombinácii s vinylovou alebo lino/PVC podlahou. A aj tu poznáme dôvody.

Detské kusové koberce tlmia hluk a tiež prípadné pády. Navyše si poradí s prachom, ktorý sa vďaka špeciálnej antistatickej úprave drží na povrchu koberca. Jednoducho sa ho zbavíte pravidelným vysávaním. A v neposlednom rade zvyšujú kreativitu pomocou rôznych motívov. Skúste sa pozrieť na detské kusové koberce s cestami, alebo so skákacími panákmi (škôlka) či s obľúbenou doskovou hrou Človeče, nehnevaj sa. Detské kusové koberce sa stávajú skrátka centrom všetkého diania.


Vaše deti získajú vďaka detskému kusovému kobercu či hracej podložke väčší tepelný komfort. Sedieť na podlahe s kobercom je totiž pohodlnejšie ako sedieť iba na podlahe.

Detská izba a metrážny koberec

A aby sme nezabudli na poslednú možnosť, nemusíte sa rozhodovať iba medzi vinylom či lino/PVC podlahou, voľba môže padnúť aj na metrážny koberec. Teda taký, ktorý zaberie celú miestnosť od steny k stene.

Pokiaľ zariaďujete detskú izbu pre menšie dieťa, na výber máte detské metrážne koberce, pre väčšie ratolesti sa výber rozširuje na celú ponuku metrážnych kobercov.

Výhody metrážnych kobercov sú rovnaké ako pri tých kusových, a navyše majú jednu, v dnešnej dobe obzvlášť vyhľadávanú, vlastnosť. Metrážny koberec vám pomôže ušetriť aj stovky eur za vykurovanie. Koberce totiž dokážu izolovať teplo a udržať ho v miestnosti. Vaše dieťa sa tak môže hrať v príjemnom teple, aj keď práve nevykurujete na maximum. A to je vlastnosť, ktorá sa oplatí.


Prečítajte si aj ďalšie články z kategórie Inšpirácia